Tirana do ndeshet me Dinamo Tbilisi. Vllaznia e pësonte në tavolinë ndaj saj 22...

Nuk ka vetëm histori të bukura dhe me kualifikime për skuadrat shqiptare në Europë ndaj Dinamos së Tbilisit. Vllaznia në sezonin 1998-1999 e pësoi nga një gabim foshnjarak, teksa sfidën në Tbilisi e humbi në fushë 1-0, por duke...

FOTO/ Kur në fushë zbrisnin Devi MUKA dhe Suad LICI, ish-arbitri i SUPERIORES nostalgjik:...

Vitet kalojne dhe momentet interesante mbesin ne kujtesen e te gjitheve. Keshtu i ka ndodhur edhe Mentor Sopjanit i cili është bërë nostalgjik për kohën kur ai vinte drejtësi në fushën e blertë. Ish-gjyqtari i Superiores ka zgjedhur klasiken...

HISTORI/ 6 vjet më parë kur firmosnin Krymi, Çinari e Hakaj

Vllaznia eshte shquar gjithe keto vitet e fundit per nxjerrjen e lojtareve te rinj dhe shume prej tyre sot jane pjese e saj dhe te tjere po luajne me sukses ne ekipet e tjera te Superliges shqiptare, por edhe...

HISTORI/ BOKSI DHE JEHONA E TIJ JASHTË RINGUT

Ne Shkoder çdo aktivitet sportiv kombetar jo vetem ndiqej nga nje rekord spektatoresh, por edhe I behej nje jehone zhvillimit te tyre. Komiteti I fiskultures ne gjirin e te cilit punonte edhe gazetari veteran,iI ndjeri Rifat Uruçi, qe luante rolin...

SPECIALE NGA BESNIK DIZDARI Përmes kujtimit të protagonistëve 1929

* Këtë cikël shkrimesh të rivështruara, me modesti e respekt, ua kushtoj personazheve historike të atletikës shqiptare, të afërmve të mi: themeluesve epokalë të viteve ’20 e përtej: profesorëve FEHTI DIZDARI e IBRAHIM DIZDARI si dhe dr. BAHRI KOPLIKUT....

HISTORI/ Vllaznia, start më i mirë se në vitin e titullit. Krahasimi me sezonin...

Vllaznia është kryesuesja e Kategorisë Superiore pas tetë javësh kampionat. Të besuarit e trajnerit Tomas Brdariç kanë një ecuri që askush nuk e kishte menduar. Madje as më optimisti në Shkodër nuk e kishte menduar se kuqeblutë do të...

Nga Namik Mehmeti/ Histori gazetarie në 90-vjetorin e kampionatit

Ndoshta ky mund të jetë një rekord ndërko mbëtar në gazetari: pra, që një gazetar ndjek, përshkruan me pendë për 51 vjet me rradhë në 51 kampionate kombëtare të shtetit të tij. Ky është rasti unikal i kolegut Besnik...

HISTORI/ Shqipëria sfidoi Gjermaninë, Sabah Bizi: Ju tregoj duelin me Bekenbauerin

Një ndër kolosët e futbollit shqiptar, protagonist i Kombëtares, Sabah Bizi, i rikthehet asaj sfide me disa kujtime të rralla. “Gjysmë shekulli nga ai takim, sa larg dhe afër më duket. Edhe sot gjykoj se rezultati më i drejtë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR