Peshëngritja shqiptare me trajner të huaj për kombëtaren

Ka qenë një nga shtyllat e programit të tij kur kandidoi për postin e Presidentit të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes dhe tanimë duket se po e bën realitet. Bashkë me një kryesi të re dhe një Sekretar të ri...

Qerimaj vë ALARMIN: S’kemi doktorë për Doping, na japin para vetëm kur marrim MEDALJE

Në 2012, Qerimaj fitoi medaljen e madhe në Kampionatin Europian në Antalia; të artën dhe të argjendtën, por u testua dhe doli pozitiv për doping. “Ishte një moment shumë i vështirë. Mora Creatine për muskuj më të mirë dhe e...

Indinjohen Qerimaj dhe Tuzi. Klubi ul trajtimin e Kampionit të Europës

Klubi shumësportësh Vllaznia ia ka ulur trajtimin ushqimor kampionit të Europës Erkand Qerimaj. Veprimi absurd I drejtuesve të tij justifikohet me faktin se ai nuk është shpallur kampion në garat e zhvilluara muajin e kaluar teksa Qerimaj nuk arriti ta mbyllte garën për shkak të një dëmtimi në bërryl. Për këtë arsye, klubi nga 500 mijë lekë të vjetra në muaj që I ka dhënë si trajtim ushqimor këtij sportisti, ia ka ulur atë me 50 mijë lekë.

Erkand Qerimaj, tre medalje të argjendta dhe rekord të ri kombëtar në turneun e...

Peshengritesi shkodran Erkand Qerimaj ka bere nje paraqitje shume te mire ne turneun nderkombetar "International Naim Soleymanoglu" te zhvilluar sot ne Turqi duke zene tre vende te dyta dhe duke i dhuruar Shqiperise tre medalje te argjendta ne kete...

Tuzi: Shtangistët e Vllaznisë stërviten në kushte të papërshtatshme

Peshëngritësit e ekipit të Vllaznisë prej 7-8 muajsh stërviten në kushte aspak komode, pikërisht në një nga korridoret e dhomave të zhveshjes të pallatit të sportit “Qazim Dervishi”. Ka ndodhur kështu për shkak të prishjes së palestrës së këtij...

Mjeshtri Asim Belinova: Saimir Lagja do të jetë pasardhësi i Erkand Qerimajt me medaljet...

Para viteve '90 emrat më të spikatur të peshëngritjes shkodrane padyshim kanë qenë ato të Asim Belinovës, Faruk Kalleshit, Shtjefen Thaçit etj. Më pas erdhën emra si Dedë Dekaj, Genc Barkiçi e kështu me rradhë, ndërkohë që rezultatet më...

Bashkia Shkodër, “harron” të shpërblejë Erkand Qerimajn!

Gati dy javë më parë, në pritjen që u bë në Shkodër, ATA ishin të parët. Tek dera e makinës, tek tufat me lule, tek përqafimet dhe premtimet. Para kamerave, sigurisht që fjalët e bukura nuk mungojnë asnjëherë. Drejtuesit e pushtetit lokal, gati dy javë më parë thanë dhe u deklaruan krenar për arritjet e bashkëqytetarit të tyre Erkand Qerimaj që kishte zënë vendin e parë në Europë. Atë ditë u tha dhe u deklarua se do bëhej më e mira e mundshme që Erkandit t'i krijoheshin kushte sa më të mira stërvitore. Madje u premtua se shpejt do ndërhyhej në palestër për ta meremetuar me paisjet e duhura dhe krijimin e kushteve sa më të mira stërvitore në mënyrë që ky Kampion Europe, pse jo të mos bëhej edhe Kampion Olimpik! Por nga e thënë në të bërë, ka shumë distancë. Sidomos në Shkodër. Më e bukura është se sot, në mbledhjen e rradhës të Këshillit Bashkiak të këtij qyteti, ky KAMPION është "injoruar".

Erkand Qerimaj: Krenar të jem mes më të mirëve të shekullit

Jemi mësuar shpesh të shohim sesi shteti dhe organet përkatëse që duhet të shpërblejnë sportistët për rezultatet e arritura, nuk e bëjnë si duhet punën e tyre. Një rast pozitiv vjen nga Shkodra, teksa kryebashkiakja Voltana Ademi dhe klubi sportiv...

Kampionati Europian zhvillohet në Tiranë prillin e ardhshëm

Një lajm i mirë për sportin e peshëngritjes. Kampionati i ardhshëm Europian i peshëngritjes për të rritur, do të zhvillohet në Tiranë në datat 5-14 prill të vitit të ardhshëm. Vendimi është marrë nga Federata Europiane ditët e fundit gjatë Kongresit Botëror që u zhvillua në Azerbajxhan këto ditë. Lajmi është konfirmuar nga sekretari i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, shkodrani Ilir Kraja. Në fakt, ky kampionat ka qenë i planifikuar të zhvillohej në Varna të Bullgarisë por bullgarët janë tërhequr.

Mehdi Qerimaj: Për pak na la zemra duke parë Erkandin

Triumfi I Erkand Qerimajt në kampionatin Europian që po zhvillohet në Turqi teksa ai ka zënë vendin e parë dhe është shpallur kampion Europe në peshën 77 kg, është pritur me shumë emocione në Shkodër. Më së shumti tek familjarët e tij. Babai I tij- Mehdia duke rrëfyer emocionet që ka përjetuar, njëkohësisht I lutet Zotit që e ka ruajtur nga ndonjë infrakt në ato momente të garës së Erkandit dhe njëkohësisht deklaron se ashtu si gjithë shqiptarët është krenar për djalin e tij. "Ka qenë një gëzim i papërshkrueshëm momenti i garës. Ankth, tension dhe në fund gëzim. Për fat të mirë nuk pësuam ndonjë dramë sepse si unë ashtu edhe gruaja kemi qenë me ilaçet e zemrës në dorë, gati për ndonjë të papritur sepse çfarëdo mund të ndodhte, pse jo edhe ndonjë infrakt në ato momente. Për fat, asgjë e keqe. Gëzuam dhe festuam suksesin e djalit tonë. Sigurisht që ndihem krenar për suksesin e djalit tim ashtu siç besoj ndihen të gjithë shqiptarët"- ka thënë ai.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Kombëtarja e femrave ngjitet në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja shqiptare e femrave është ngjitur në renditjen e përgjithshme të FIFA-s. Skuadra e drejtuar nga trajneri Armir Grima ka ngjitur dy pozicione në...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR