Bekim Balaj shënon dhe i jep fitoren skuadrës së Spartës

Sulmuesi shkodran Bekim Balaj është shfaqur edhe njëherë tjetër i rëndësishëm për skuadrën e tij të Spartës së Pragës. Në ndeshjen e mbrëmjen e sotme, ai ka shënuar golin vendimtar të ndeshjes ndaj ekipit FK Teplice dhe i ka...

Shënon edhe Vajushi në fitoren 5-0 të Liteksit ndaj skuadrës Pirin

Mesfushori shkodran Armando Vajushi ka vazhduar edhe ai serinë e golave ashtu si dhe Bekim Balaj që shënoi ditën e djeshme. Nëse goli i Balës ka patur një rëndësi më të madhe ngaqë ka qenë i vetmi dhe i ka dhënë tre pikë Spartës, ky i Vajushit, ka qenë njëri nga pesë golat e shënuar nga Liteksi në ndeshjen e kampionatit bullgar ndaj skuadrës Pirin. Shkodrani gjithsesi ka meritën se ka shënuar golin e parë në këtë ndeshje duke i hapur rrugë fitores 5-0 të skuadrës së tij në këtë takim.

Rasti i humbur, Vajushi humb edhe premion 2 mijë euroshe

Në rast se do kishte shënuar në atë moment që iu paraqit, Armando Vajushi sot do ishte në qendër të vëmendjes së gjithë mediave shqiptare. Në minutën e 85-të të ndeshjes miqësore me Kamerunin ai duhej të kishte shënuar teksa ka dalë I vetëm përballë portierit kundërshtar, por ka gabuar në gjuajtje duke e dërguar topin mbi traversë. Ka humbur këtë rast që mund t’I kishte dhënë fitoren Shqipërisë, por mesfushori 20 vjeçar shkodran ka humbur edhe një premio prej 2 mijë eurosh që ai do fitonte nëse do shënonte në këtë ndeshje.

Barazon Shqipëria ndaj Kamerunit. Spikasin Vajushi e Bala

Shqipëria ka barazuar mbrëmë 0-0 në miqësoren e zhvilluar në Gjenevë ndaj Kamerunit. Ndonëse përballë ishin lojtarë si Samuel Eto, kuqezinjtë tanë kanë luajtur shumë mirë dhe në pjesën e dytë sidomos duhej të kishin shënuar dhe ta kishin fituar ndeshjen. Paraqitja e kombëtares sonë ka qenë përgjithësisht e mirë në këtë miqësore, e fundit për këtë vit dhe ky është një tregues se kjo kombëtare është në rrugën e duhur jo vetëm për t'u rinovuar por edhe për t'u rritur nga ana profesionale.

Armando Vajushi: Mu realizua ëndërra ime e madhe

Vitin e shkuar në një miqësore në Argjentinë, ai ka luajtur disa minuta me fanellën e kombëtares shqiptare. Sigurisht që nuk ka qenë kombëtarja e vërtetë por një seleksionim I saj e për këtë thirrja e bërë nga trajneri De Biazi për miqësoren me Kamerunin , do të konsiderohet debutimi I tij me fanellën kuqeblu. Armando Vajushi ndjehet sigurisht I lumtur që ia ka arritur kësaj dite dhe premton të bëjë më të mirën për t’I shërbyer kësaj skuadre. Nga Gjeneva ai ka dhënë mbrëmë vonë këtë intervistë për gazetën “Shkodra Sport”:

Bala e Vajushi thirren në kombëtare për miqësoren me Kamerunin

Ashtu siç pritej, trajneri i kombëtares shqiptare Xhani De Biazi për miqësoren e rradhës me kombëtaren e Kamerunit, ka thirrur edhe dy futbollistët shkodranë Bekim Bala dhe Armando Vajushi. Lista e publikuar sot nga ana e Federatës Shqiptare të Futbollit e vërteton këtë gjë. Dy shkodranët po luajnë shumë mirë me skuadrat e tyre, Bala në Çeki me Spartën e Pragës dhe Vajushi në Bullgari me Liteksin. Tashmë pritet që ata të tregojnë vlerat e tyre të vërteta edhe me kombëtaren pasi e kanë bërë këtë gjë edhe me kombëtaren Shpresa. Ja lista e plotë e lojtarëve të thirrur për miqësoren me Kamerunin:

Vajushi: Liteksi refuzoi 1 milionë euro për kartonin tim

Futbollisti shkodran Armando Vajushi ka filluar të bëhet protagonist i merkatos bullgare. Në adresë të skuadrës së tij Liteks, kanë filluar të vijnë ofertat e para pikërisht për këtë lojtar. Këtë e ka pohuar vetë ai në një intervistë të dhënë dje për gazetën "Panorama Sport". Sipas vetë Vajushit, Liteksi ka refuzuar një ofertë prej 1 milionë euro por drejtuesit e tij duan sërish më tepër. Ja intervista e plotë e këtij futbollisti:

Liteksi fiton 4-1. Vajushi luan titullar, Hasani 34 minuta

Liteks Lovech ka arritur një fitore të thellë sonte në ndeshjen e rradhës të kampionatit bullgar të futbollit. Ai ka pritur në fushën e tij Çerno More Varna dhe e ka mundur atë me rezultatin 4-1. Edhe në këtë ndeshje, ashtu si në gjithë të tjerat, mesfushori shkodran Armando Vajushi ka luajtur titullar për 90 minuta. Ndonëse ai nuk ka shënuar, ka qenë protagonist me lojën e tij dhe pasimet e dhëna për shokët  tij të skuadrës. Por përveç Vajushit, në këtë ndeshje ka luajtur edhe shkodrani tjetër Edon Hasani.

Bala merr një 11-metërsh sonte dhe luan 90 minuta për Spartën

Sulmuesi shkodran Bekim Bala ka qenë titullar edhe në ndeshjen e rradhës të kampionatit çek të futbollit, atë që skuadra e tij Slavia e Pragës ka luajtur në transfertë me ekipin Mlada Boleslav. Madje, bjondi shtatëlartë ka lënë gjurmë...

Izmiri, një Balë tjetër në provë tek Sparta e Pragës në Çeki

Pas Bekim Balës, tek Sparta e Pragës mund të përfundojë edhe djali I xhaxhait të tij. Bëhet fjalë për Izmirin I cili prej disa ditësh ndodhet në provë tek kjo skuadër. drejtuesit e klubit çek, sigurisht pasi kanë mbetur të kënaqur me performancën e Bekimit I cili mbërriti në verë tek ata, I kanë besuar fjalëve të tij për të marrë në provë edhe Izmirin. Lajmi bëhet I ditur nga vetë klubi polak në faqen e tij zyrtare. Nga sa flitet në Shkodër, lojtari kishte shkuar për një provë 5 ditore por po bëhen 10 ditë dhe ai vazhdon të jetë në Pragë. Kjo do të thotë se ai provën e parë me shumë mundësi e ka kaluar. Si rrjedhojë I këtij udhëtimi drejt Çekisë, Balaj ka munguar në ndeshjen e fundit të ekipit të të rinjve të Vllaznisë, atë të luajtur ndaj Flamurtarit.

FUTBOLLI I FEMRAVE

E VEÇANTË/ Vllaznia e femrave me ‘një formacion’ në kombëtare

Qe prej se merkures ne Barbullush eshte grumbulluar kombetarja e femrave ne zborin e rradhes, ne pergatitje per ndeshjet e rradhes eliminatore. Trajneri Armir Grima...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR