Përforcohet Vllaznia e hendbollit. Synon fitoren e kupës “Pavarësia”

Festa e pavarësisë përveç Maratonës tashmë të kthyer në tradicionale në Shkodër, do të ketë edhe një tjetër aktivitet që do të zhvillohet. Bëhet fjalë për kupën e hendbollit të emëruar "Pavarësia 2018" dhe në të do të marrin...

Në Shkodër zhvillohet pas 7 vitesh kampionati kombëtar i gjimnastikës

Pas shtatë vitesh, në Shkodër rikthehet të zhvillohet një aktivitet në sportin e gjimnastikës. Paraditen e së dielës në palestrën e shkollës "Edith Durham" është zhvilluar kampionati kombëtar për të gjitha grupmoshat me pjesmarrjen e të gjitha ekipeve sportive...

Bashkia Shkodër asnjë investim në sport për 2012-

Bashkia Shkodër nuk ka planifikuar asnjë lekë për investime në infrastrukturë për vitin 2012. Një gjë e tillë mësohet duke shfletuar buxhetin e këtij viti i cili mori miratimin e këshilltarëve pak ditë më parë. Mosinvestimi në infrastrukturën e sportit do të thotë kushte më të vështira stërvitje për sportistët e këtij qyteti dhe rrjedhimisht edhe rezultate më të dobëta sportive. Nëse kishte shpresa të mëdha për përfundimin e pistës së stadiumit "Loro Boriçi" për shtrimin me beton të tij ngaqë tartani do vinte si dhuratë nga Federata Europiane e Atletikës, tashmë kjo shpresë është shuar përfundimisht. Kishte shpresa për përfundimin e pistës së mbuluar 110 metra e gjatë poshtë tribunës por edhe për të nuk ka shpresë sepse nuk është planifikuar askund për këtë vit. Kishte shpresë se mund të ndërtohej palestra e mundjes për të cilën nuk është se duhen shumë fonde, por edhe ajo është harruar. Kishte shpresë se do bëhej një investim në bazën materiale për sportin më të suksesshëm- peshëngritjen për të blerë boshte të reja por edhe kjo shpresë është shuar.

Shkodra mirëpret Turin e 76 Çiklistik të Shqipërisë

Që nga dita e djeshme në Shkodër kanë ardhur dhe janë akomoduar 13 ekipet pjesmarrëse në edicionin e 76-të të Turit Çiklistik të Shqipërisë. Një Tur që nga viti në vit po merr përmasa gjithnjë e më të mëdha...

Katër etapa, pesë kupa. Çiklistët e Vllaznisë “e teprojnë” në Rreth

Rrethi Çiklistik i Shqipërisë për juniorët, i pari në llojin e tij organizuar këtë vit nga Federata Shqiptare e Çiklizmit, ka ulur pasditen e djeshme siparin e tij pas përfundimit të etapës së katërt, asaj Vlorë- Rrogozhinë që ishte edhe e fundit e tij. Ajo çfarë konstatohet është dominimi absolut i këtij Rrethi nga çiklistët e Vllaznisë.

Hendboll/ Vllaznia mund edhe Kinostudion. Të dielën finalja me Elbasanin

Ndeshja e sotme në Tiranë ndaj ekipit të Kinostudios konsiderohet shumë e rëndësishme për ekipin e hendbollit të Vllaznisë. Një fitore në të takim, do t'i çonte shkodranët drejt finales me Elbasanin dhe kështu ka ndodhur. Hendbollistët e Vllaznisë...

Të dielën vendoset titulli i kampionatit të hendbollit. Vllaznia kërkon arbitra të huaj

Kampionati i hendbollit po shkon drejt fundit të tij dhe të dielën pasdite në Shkodër do të zhvillohet ndeshja e fundit dhe njëkohësisht përcaktuese për fatet e titullit kampion. Vllaznia do të presë në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" ekipin...

Çfarë rekordi! Tenisti që ka luajtur 10 finale dhe i ka humbur të gjitha

Ndonjëherë sporti është i çuditshëm. Më mirë se kushdo këtë mund ta thotë Julien Benneteau, i cili në 18 vite si sportist profesionist ka arritur të luajë në 10 finale turnesh. Fatkeqësisht i ka humbur të dhjeta. Që prej vitit...

Shkodër, hapet zyrtarisht sezoni i notit në Shirokë

Tradita e përvitshme e organizimit të hapjes zyrtare të sezonit të notit, është bërë edhe këtë vit në Shkodër. Dhe si zakonisht në Shirokë. Ka ndodhur kështu ditën e sotme teksa është zhvilluar edhe ceremonia e hapjes së këtij sezoni. Kanë marrë pjesë në të, pjestarë të Federatës Shqiptare të Notit, të klubit shumësportësh Vllaznia, të shoqatës së notit shkodran, veteranë të këtij sporti, pjestarë të Drejtorisë Arsimore Shkodër etj. Ai që ka përshendetur të pranishmit ka qenë një emër i njohur i këtij sporti, Kolës Shiroka që ndër të tjera ka bërë edhe një historik të shkurtër të këtij sporti në Shkodër, që nga krijimi i tij dhe deri më sot.

Shumësportëshi i Vllaznisë bën 40 milionë firo për vitin 2014

Katër milionë lekë më pak do të ketë “Sport Klub Vllaznia” për vitin 2014. 31.9 milionë lekë do të ketë shumësportëshi në Shkodër për këtë vit. Në 2013-ën shuma totale ishte 36 milionë lekë. Ky është buxheti i miratuar nga Këshilli i Bashkisë së Shkodrës. Basketbolli është sporti që ka buxhetin më të madh, për të cilin janë përcaktuar 5.1 milionë lekë. Më tej renditet volejbolli me 4.1 milionë lekë dhe në vendin e tretë është boksi me 2.9 milionë lekë. Të tria këto sporte janë në Grupin A, bashkë me atletikën që ka 2.7 milionë lekë dhe peshëngritjen që ka 2.1 milionë lekë, si dhe gjimnastika me 600 mijë lekë.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR