Xhudistët shkodranë, pesë medalje në Bullgari e Mal të Zi

0

Xhudistët shkodranë të “Albania Xhudo Kodokan” kanë marrë plot pesë medalje, nga të cilat dy të arta, në dy turnetë ndërkombëtarë të zhvilluar ditën e djeshme në Sofje të Bullgarisë dhe Cetinjë të Malit të Zi. Në mes shumë sportistëve pjesmarrës nga shumë vende të Europës, ata kanë arritur të tregojnë vlerat e tyre më të mira dhe ta përfaqësojnë denjësisht Shqipërinë. Në turneun e Sofjes, kanë marrë pjesë rreth 500 garues nga Gjeorgjia,Kazakistani, Polonia,Ukraina, Rumania, Kroacia,Bosnjë- Hercegovina, Serbia, Greqia si dhe gjithë ekipet e Bullgarisë. Vendi ynë është përfaqësëuar me tre sportistë nga të cilët figurën më të mirë e ka bërë Aila Osmani e cila në peshën 44 kilogramë ka arritur të zërë vendin e parë pasi ka mundur në finale një sportiste bullgare dhe në këtë mënyrë ka merituar medaljen e artë.

Pesë çiklistë të Vllaznisë të grumbulluar në Korçë për Ballkaniadën

0

Pesë çiklistë të Vllaznisë që nga dita e djeshme I janë bashkuar ekipit kombëtar në grumbullimin që ai është duke zhvilluar në Korçë, në kuadrin e përgatitjeve për Kampionatin Ballkanik që do të zhvillohet këtë muaj në Rumani.

Kampionati kombëtar i notit, shkëlqen Viki Tafrruku e Vllaznisë me 4 vende të para

0
Notarja e Vllaznisë Viki Tafrruku shkëlqen edhe një herë tjetër duke treguar vlerat e saj. Në garat e kampionatit kombëtar të moshave që u zhvilluan në datat 2-3 shtator në Tirana, ajo ka arritur të zërë 4 vende të...

Më 15 mars organizohet kupa “Agim Tafili” në çiklizëm

0

Federata Shqiptare e Çiklizmit do të organizojë më datë 15 mars kupën në nderim të legjendës së çiklizmit shqiptar Agim Tafilit, të ndarë nga jeta një muaj e gjysëm më pare. Do jetë një etapë e vetme që do shoqërojë këtë garë dhe ajo do ketë itinerarin Tiranë- Shkodër. Në të do marrin të gjithë ekipet dhe sportistët e vendit. Organizimi I kësaj kupe, është një gjetje shumë e mirë e drejtuesve të kësaj Federate për të nderuar këtë kollos të çiklizmit që u nda nga jeta në moshën 52 vjeçare. Zakonisht në çdo vit, Federata ka organizuar kupën “Muriqi” në kujtim të disa pjestarëve të kësaj familje që nuk jetojnë më si Gani, Fuat dhe Fadil Muriqi të cilët I kanë dhënë shumë këtij sporti.

Bruno Kola & Astrit Kronaj fitojnë edhe etapën e tretë të Turit Çiklistik. Vllaznia...

0
Dy çiklistet e Vllaznise Bruno Kola dhe Astrit Kronaj kane treguar edhe njehere tjeter se jane me te miret e Shqiperise per te rinjte. Edhe ne etapen e trete ata jane shpallur fitues te saj duke u shkeputur nga te...

Projektligji për Sponsorizimin në sport, do të rimbursohen 30% vetëm… miliarderët

0
Politika premtoi dhe sporti pret. Në lëngim të vazhdueshëm, futbolli e të gjitha disiplinat e tjera sportive janë me sytë nga salla e parlamentit për të pritur ndryshimet në paketën ligjore, që të mund të hapin një dritë jeshile...

Gjimnastet e Vllaznisë shpallen kampione të Shqipërisë edhe për vitin 2019

0
Vllaznia shpallet kampione kombëtare edhe në gjimnastikë për femra. Një sukses ky i përsëritur edhe i vitit të kaluar duke treguar edhe njëherë tjetër se ky ekip vazhdon të dominojë në këtë sport për femrat ashtu si Tomori për...

Sindrit Bajrakurtaj mundësi më i mirë i kampionatit për paratërinj

0

Federata Shqiptare e Mundjes ka zhvilluar kampionatin e moshave këtë fundjavë dhe në të kanë marrë pjesë edhe disa sportistë të ekipit të Vllaznisë. Figurën më të mirë ndër ta e ka bërë mundësi Sindrit Bajrakurtaj i cili në kategorinë e paratërinjve ka zënë vendin e parë në peshën 66 kg duke i sfiduar të gjithë kundërshtarët e tij. Ai jo vetëm që është shpallur kampion i kësaj peshe por edhe është vlerësuar si sportisti më i mirë i kampionatit.

Gjimnazi “28 Nëntori” me një fushë të re polisportive

0
Duke qene nje qyett shume sportdashes, Shkodra gjithmone ka patur nevoje per terrene dhe ambjente sportive. Nje mase e madhe e rinise eshte e angazhuar ne sporte te ndryshme dhe kjo eshte diçka shume pozitive. Pikerisht per kete arsye, Bashkia...

Borshi: Federata e Notit gaboi rëndë me ftesën e Olimpiadës

0

Afrimi i ditës kur në Rio de Zhaneiro do të nisin Lojërat Olimpike sigurisht që ka shtuar edhe ankthin e atyre sportistëve të cilët ende përfundimisht nuk e kanë të sigurtë nëse do të jenë të pranishëm ose jo në këtë eveniment shumë të rëndësishëm. Ajo për të cilën do të shkruajmë është një ankesë që prindi i një sportisteje shumë të talentuar, notares shkodrane Noel Borshi, ka bërë në gazetën tonë. Arsyeja është sepse sipas tij, Federata Shqiptare e Notit ka bërë një përzgjedhje të gabuar të sportistes që do të përfaqësojë vendin tonë në këto Lojëra. Në letrën e tij ai ka shpjeguar gjithçka duke akuzuar edhe për ndërhyrje të qëllimta me qëllim moslejimin e Noelit për të shkuar në Brazil. Ja çfarë shkruan ai në letrën e tij: