Është shpallur tashmë, si çdo vit, klasifikimi i “The Guardian” i lojtarëve më të fortë në planet. Në listën me emrat e 100 lojtarëve më të mirë sipas prestigjiozes britanike, këtë herë ka më shumë emra nga Seria A dhe janë 15 ata që përfaqësojnë kampionatin italian.

Më shumë lojtarë nga Seria A ka Juventusi që përfaqësohet me 7 lojtarë. Më shumë se bardhezinjtë kanë Reali i Madridit, që është ekipi me më shumë përfaqësues, plot 12, Mançester Siti me 11 dhe Barcelona me 9. Nuk mungojnë surprizat.

River Plejti ka një përfaqësues, ashtu si Eintrahti i Frankfurtit.

Renditja e ekipeve sipas numrit të lojtarëve:

12 lojtarë: Real Madrid

11 lojtarë: Mançester Siti

9 lojtarë: Barcelona

7 lojtarë: Juventus, Atletiko Madrid

6 lojtarë: Liverpul, Psg, Totenhem, Çelsi

3 lojtarë: Bajern Mynih, Napoli, Arsenal, Mançester Junajtid

2 lojtarë: Inter, Ajaks, Borusia Dortmund, Lion

1 lojtar: Lacio, Roma, Milan, Everton, Eintraht Frankfurt, PSV, Shutgart, Valencia, River Plejt, Leiçester