Talenti i padiskutueshëm i Khvicha Kvaratskhelia te Napoli ka tërhequr vëmendjen e gjigantëve evropianë dhe Barcelona nuk bën përjashtim.Mes një sezoni të trazuar për kampionin në fuqi, gjeorgjian ka qenë një fener shkëlqimi në errësirë, duke u dalluar me aftësinë e tij mbresëlënëse për të shënuar gola dhe aftësinë për të krijuar raste, pavarësisht sfidave me të cilat përballet skuadra e tij.

Me 10 gola dhe gjashtë asistime në Serie A, ai ka dëshmuar të jetë një lojtar vendimtar në sulmin e Napolit, edhe në mes të krizës që ka çuar në tri ndryshime në trajner. Statistikat e tij flasin vetë, kryeson në gjuajtje në portë, pasime progresive dhe aktivitet në zonën rivale. Kjo paraqitje e jashtëzakonshme nuk ka kaluar pa u vënë re nga Barcelona, ​​e cila ka shfaqur interesim publik për lojtarin javët e fundit.

Sipas gazetës AS, ka pasur kontakte mes drejtuesve të të dy klubeve për të diskutuar mundësinë e një transferimi. Edhe pse Napoli duket se heziton të lërë yllin e tyre të largohet, oferta joshëse mund të ndryshojë situatën. Megjithatë, presidenti De Laurentiis duket i vendosur të mbajë Kvaratskhelian si një gur themeli të projektit të tij të ardhshëm, siç dëshmohet nga takimi i tij i ardhshëm me agjentin e lojtarit për të diskutuar një rinovim të kontratës.

Pavarësisht deklaratave të agjentit të tij për interesin personal të lojtarit në Real Madrid, mundësia e një lëvizjeje te Barcelona është një perspektivë emocionuese për tifozët dhe vëzhguesit neutralë të futbollit. Në vetëm 23 vjeç, Kvaratskhelia ka një të ardhme premtuese përpara tij dhe kalimi i tij i mundshëm në Barcelonë mund të jetë një shtesë emocionuese për ekipin katalanas.

Ndërkohë, Napoli po përgatitet të negociojë me vendosmëri, të vetëdijshëm për vlerën që përfaqëson Kvaratskhelia si në fushë ashtu edhe në aspektin financiar. Aftësia e tyre për të mbajtur lojtarin do të varet kryesisht nga aftësia e tyre për të arritur një marrëveshje të kënaqshme për kontratën e tij në maj. /Telegrafi/