Europiani gjerman do të mbahet në dhjetë qytete, me nëntë stadiume që kanë qenë në skenën e Botërorit të 18 viteve më parë. Arena e re që është përfshirë në listës është Dyseldorfi (47 mijë vende), ndërsa Nuremberg, Hanover dhe Kaizerslautern janë hequr krahasuar me Kupën e Botës së vitit 2006.

Ndeshja hapëse në Mynih (67 mijë për hapjen e turneun), mbyllja në Berlin (70 mijë). Lokacionet e tjera janë: Këln (47 mijë), Dortmund (66 mijë), Frankfurt (48 mijë), Gelsenkirshen (50 mijë), Hamburg (50 mijë), Lajpcig (42 mijë), Shtutgart (54 mijë).

BILETË – Nisja e turneut do të jetë të premten e 14 qershorit, finalja saktësisht një muaj më vonë, në vendin Berlin. Shorti për fazën finale do të hidhet të shtunën e 2 dhjetorit në Hamburg. Biletat tashmë janë në shitje, çmimet variojnë nga 30 deri në një mijë euro, por edhe në varësi të ndeshjeve (hapja, grupet, faza me eliminim direkt).

Nëse marrim si shembull gjysmëfinalen, fillojmë nga 80 dhe arrijmë në 600 euro. Faza e parë e shitjeve (1.2 milionë bileta) u mbyll më 26 tetor. Kërkesat i kalojnë 2.7 milionët në dispozicion dhe procesi do të kryhet me short. Por angazhimi i UEFA-s është të ndajë 80 për qind të biletave për tifozët dhe vetëm pjesën tjetër për sponsorët dhe institucionet. Mbi fazës finale.