Besëlidhja- Ada 1-0, vendos një penallti për vendasit

Skuadra e Besëlidhjes ka arritur të fitojë 1-0 në ndeshjen e luajtur pasditen e sotme në stadiumin e Lezhës ndaj Adës së Velipojës. Ka qenë një ndeshje e fortë dhe me rivalitet për të dy skuadrat. Fatin e ndeshjen e ka vendosur gjyqtari i takimit që ka akorduar një 11-metërsh në fundin e pjesës së parë. Ky 11-metërsh është kthyer në gol nga portieri Xhixha i lezhjanëve.

Ridvan Kulli: Ada, ekipi që duhet mundur

Ndoshta mund të jetë një ndër ndeshjet me specifike për Besëlidhjen, deri tani, përballja këtë javë, me Adën e Velipojës. Ndeshja luhet në Lezhë dhe në këtë drejtim vendasit duken disi të favorizuar, aq më tepër, që në fushën e vet, Besëlidhja në këtë sezon njeh vetëm fitore. Por trajneri i kësaj skuadre Ridvan Kulli ka tjetër mendim, ndoshta duke njohur mirë skuadrën fqinje, në të gjitha drejtimet apo pikëpamjet, e në mënyrë të veçantë futbollin shkodran.  Së pari, pavarsisht renditjes, ka të bëjë me një ekip të fortë dhe në formë dhe së dyti vjen nga shkolla e futbollit shkodran.

Samuel Nikaj: Në Lezhë, fitore ose humbje!

Edhe pse luan në transfertë, edhe pse përballë ka një prej ekipeve më cilësore të fazës së parë, në kategorinë e parë, trajneri i Adës së Velipojës, Samuel Nikaj kërkon të marrë maksimumin sot ndaj Besëlidhjes. Ai kërkon haptazi fitoren, rezultat të cilin do ta kërkojë ndaj fqinjëve të vet, ose në të kundërt nuk do ta pranonte as barazimin. “Në Lezhë shkojmë vetëm për fitore. Nëse nuk e arrijmë këtë, atëherë as barazimi nuk do të ketë vlerë për ne”, ka thënë fillimisht trajneri i velipojakëve.

Ada fiton 4-0 ndaj Skraparit

Fitore shumë të pastër ka arritur sot skuadra e Adës ndaj Skraparit. 4 gola të shënuarnga velipojakët dhe asnjë nga miqtë e tregojnë më së miri diferencën e ekipeve në fushën e lojës. Pjesa e parë e takimit ka nisur mirë për vendasit tek të cilët dallohet qartë dëshira për të shënuar sa më shpejt. Por do të kalonin 36 minuta për të dalë në dritë ai. Autor I golit të parë është sulmuesi Puka që në shtyllën e dytë shënon me kokë pas një topi të ardhur nga krahu I majtë.

Ada, gati për ndeshjen e rradhës në Himarë

Ada e Velipojës pas dy miqësoreve të fundit atë ndaj Vllaznisë ku humbi 1-0 dhe atë ndaj Veleçikut ku barazoi 1-1 duket se ka arritur të ruaj formën e mirë sportive të lojtarëve. Skuadra duket të ketë një tem p të mirë dhe dkëtë do të kërkojë ta shfaqë edhe në takimet e radhës, teksa më të afërtin ka atë me Himrën në fushën e kësaj të fundit.

Miqësorja/ Ada- Veleçiku 1-1

Ada e Velipojës ka zhvilluar një ndeshje miqësorë me ekipin e Veleçikut të Koplikut. Të dy skuadrat kanë shfrytëzuar ndërprerjen e kampionateve respektive për të luajtur këtë miqësore që më shumë shërbeu për të ruajtur ritmin e futbollistëve si dhe trajnerët patën shansin të provojnë të gjithë lojtarët.

Kreshnik Krepi, sot nis punë si trajner I “Juban Danjës”

Ish-trajneri I Adës në futbollin e femra, Kreshnik Krepi nga dita e sotme do të jetë trajner I ekipit të futbollit të femrave “Juban Danja”. Lajmi bëhet I ditur nga presidenti I këtij ekipi Ferdinand Jaku ekskluzivisht për www.shkodrasport.com. Sipas tij, vetë afrimi I Krepit në këtë post, tregon më së miri për ambicjet e këtij ekipi këtë kampionat për t’u shpallur kampion I vendit.

Plasin gjobat tek Besëlidhja, shiriti i kapitenit ndërron duart

Humbja e pësuar të shtunën, në transfertë, ndaj Ilirisë së Fushë-Krujës, i ka kushtuar jo pak Besëlidhjes. Në analizën e djeshme, ku ka marrë pjesë edhe presidenti Gjokë Ndoka, stafi teknik si dhe gjithë futbollistët, janë marrë masa ndëshkuese, ndonëse lezhjanët vazhdojnë të jenë në vendin e dytë të renditjes së Kategorisë së Parë. Kështu e gjithë skuadra, pa përjashtim, edhe ata, që nuk kanë luajtuar apo që nuk kanë qenë fare as në 18-she kanë marrë gjoba, e cila është fikse për çdo njërin pjesë të skuadrës, qoftë futbollistë apo staf teknik, me 50 % të rrogës mujore.

Ada mund Vlorën 2-1 në Velipojë

Ada ka arritur më në fund të sigurojë fitoren e parë ne fushën e vet. Kësë herë ndaj Vlorës por goli i shënuar në minutat e fundit të ndeshjes nga miqtë, ka sjellë njëfarë frike tek velipojakët për ndonjë tjetër barazim. Kanë qenë vendasit ata që e kanë udhëhqur lojën vazhdimishtr dhe pas një presioni të vazhdueshëm do ishte sulmuesi Puka që do shënonte.

Velipojakët s’falin më, këtë kthehen tek fitorja

Pas një fillimi shumë të mirë të këtij sezoni futbollistik, Ada e Velipojës ka pesë javë radhazi që nuk e shijon fitoren. E kjo ka bërë që që në radhët e kësaj skuadre, secili ta ndiejë përgjegjësinë se tanimë nuk duhet toleruar më, por duhet kthyer tek fitorja që këtë javë. Në javën e nëntë të Kategorisë së Parë, Ada pret në fushën e vet, ekipin e Vlorës. Në pamje të parë duket një ndeshje e lehtë, por vrealisht tekniku i velipojakëve mendon të kundërtën. “Kështu ishin menduar edhe ndeshjet e tjera, që kanë kaluar, por ne kemi pesë javë që nuk fitojmë, ndonëse kemi arritur barazime, por edhe humbje.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR