Tre kampionatet “e panjohura” të luftës

0

Nga Besnik DIZDARI

Kapitulli i Tretë: SK Tirana - Kampione dhe do të përfshihet Kosova!

Më 6 gusht Durrësi dhe Ismail Qemali dalin në Shallvare dhe ndeshja shtesë është po aq dramë. Eshtë një 3-2 për skuadrën durrsake. Për gazetari shënojmë se ndeshja transmetohet nga Radio Tirana prej Anton Mazrekut.

Një kërkim historik i kulturës së Notit modern në Shqipëri

0

Nga Besnik Dizdari

I.

Duket e rëndë, por është e vërtetë: në Shqipërinë e sotme mungon kultura e sportit të notit modern. Si prolog të gjithë kësaj historie po jap faktin më domethënës: Shqipëria është e vetmja midis 54 shteteve të Evropës e cila nuk ka një pishinë olimpike të notit modern!

Historia e stadiumit kombëtar “Loro Boriçi”

0

Nga BESNIK DIZDARI
I them “Kombëtar”, sepse edhe ky stadium kështu u emërtua më 29 mars 2003, kur për herë të parë në histori aty u zhvillua një ndeshje e madhe e Kampionatit Evropian, Shqipëri– Rusi 3-1. Edhe vetëm për këtë ngjarje të papërsëritshme të futbollit shqiptar, stadiumi kombëtar “Loro Boriçi” nuk mund të ketë rival për të qenë ai i pari prej të gjithë stadiumeve të qyteteve të Shqipërisë për të zëvendësuar stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” për ndeshjet e Kombëtares përderisa ky të ndërtohet i ri, siç është marrë vendimi.

Themelimet e mëdha të sportit shqiptar në 100 vjet

0

Nga BESNIK DIZDARI

Asnjëherë deri më sot në ushtrimin e profesionit tim të gazetarit, që ka hyrë në dhjetëvjetëshin e gjashtë të ushtrimit, nuk ia kisha arritur që në një shkrim të vetëm të përmbledh themelimet e mëdha historike të sportit shqiptar. Sepse është tejet e vështirë që brenda hapësirës së dhënë të përshkohesh në 100 vjetët e Shqipërisë sportive.

Rekord- Shkodra Sport, 500 mijë klikime në vetëm një vit!

0
Një sukses i jashtëzakonshëm. 500 mijë klikime në vetëm një vit të gazetën online www.shkodrasport.com. Ne po e quajmë REKORD! Në fakt i tillë është sepse të kesh gjysmë milioni klikime në vetëm një vit, është diçka e veçantë...

Rekord! Shkodra Sport, 400 mijë klikime në vetëm 10 muaj!

0

Gazeta online www.shkodrasport.com vazhdon të thyejë rekord pas rekordi. Në vetëm 10 muaj ekzistencë në hapësirën online, ajo ka rregjistruar plot 400 mijë klikime. Shifra në fjalë është arritur dy ditë më parë. Në fakt, edhe ne vetë nuk e kishim besuar se do kishim këtë sukses. Gazeta Shkodra Sport u bë faktor në sportin shkodran dhe jo vetëm. Klimimet e shumta, interesi gjithnjë e në rritje, tregojnë se jemi në rrugën e duhur. Me një mesatare prej 40 mijë klikimesh në muaj, besoj se  kemi bërë diçka të mirë. Për të njoftuar sportdashësit shkodranë dhe më gjerë mbi atë çfarë ndodh çdo ditë në sportin shkodran e më gjerë. Kemi bërë mirë në drejtim të evidentimin të sportistëve shkodranë në mbarë botën. Mjafton të themi vetëm një fakt. Ditët e fundit kemi publikuar një shkrim për notaren Noel Borshi. Ajo do përfaqësojë Shqipërinë në LOjërat Olimpike të Londrës por pakkush e ka ditur se ajo ishte nga Shkodra.

“Shkodra Sport”, 300 mijë klikime për 8 muaj. E jashtëzakonshme!

0

Mbi 300 mijë klikime në më pak se 8 muaj. Kjo është faqja online www.shkodrasport.com. Në mos një rekord, për ne është një shifër marramendëse për faktin se arrihet në kaq pak kohë. Kur u hodh ideja në fillim për ta rikthyer faqen www.shkodrasport.com isha ndër të parët që mora lajmin e gëzueshëm. Patjetër që e përqafova më dëshirë këtë ide. Vetëm se kisha disa dyshime që i hodha në diskutim. A do jemi të suksesshëm? A do kthehemi në faktor ndikues ? Sa do lexohemi nga publiku? A do plotësohen pritshmëritë e lexuesve ? Si do jetë raporti i kritikave pozitive me ato negative? A do jetë një faqe voluminoze dhe a do arrijmë ta përballojmë siç duhet ngarkesën? Këtyre pyetjeve e të gjitha dyshimeve të tjera gjithë stafit të www.shkodrasport.com më mirë se askush i keni dhënë përgjigje ju. Pa u bërë 8 muaj ju keni çuar në mbi 300 mijë klikimet në këtë faqe çka fakton thjeshtë dhe qartë për suksesin e arritur.

Rekord: 200 mijë klikime në 6 muaj për SHKODRA SPORT!

0

Në fund të janarit shkuam 100 mijë klikime në 4 muaj. Sigurisht që ishim të kënaqur. Megjithatë parashikonimi një "fluks" të madh klikimesh dhe patëm të drejtë. Vetëm në muajt shkurt dhe mars (deri më datë 2 prill), pra për 2 muaj, patëm edhe 100 mijë klikime të tjerë në faqen tonë të gazetës online www.shkodrasport.com. Që do të thotë se miqtë tanë, ata që duan të informohen për çfarë ndodh në sportin shkodran dhe atë verior, mjafton të klikojnë tek gazeta jonë dhe kanë se çfarë të mësojnë. Histori, aktualitet, lajme, personazhe, foto nga më të veçantat dhe gjithçka tjetër që duhet për një gazetari të mirëfilltë. Ne sigurisht që jemi shumë të kënaqur me këtë ecuri. Premtojmë edhe më shumë për të ardhmen. Por para se të shkojmë tek e ardhmja, do ndalemi pak tek 200 mijë klikimet aktuale të gazetës tonë online.

Vllaznia fiton një titull. Jo sot, por atë të vitit…1940

0

 

Shumë interesante megjithatë me shumë mundësi do jetë një realitet. Në fund të këtij viti ose më së shumti kur të zhvillohet Asambleja e rradhës e Federatës Shqiptare të Futbollit, klubi Vllaznia nuk do ketë më 9 tituj kampionë të fituar por 10. Bëhet fjalë për njohjen e tre kampionateve kombëtare që janë zhvilluar në vitet e luftës, pra më 1939, 1940 dhe 1942. Nga këto kampionate, ai i vitit 1940 është fituar nga Vllaznia dhe dy të tjerët nga Tirana. Kërkesa për njohjen e këtyre titujve kampione është bërë sot në emër të dy klubeve të mësipërme nga nënkryetari i Bashkisë Shkodër Ritvan Troshani. Sipas tij, është plotësisht legjitime, njohja e atyre kampionateve që kanë qenë mëse të rregullt për nga mënyra e zhvillimit. Ndërkohë Komiteti Ekzekutiv i Federatës, në Asamblenë e sotme vendosi krijimin e një komisioni për të shqyrtuar hapësirën ligjore dhe gjithçka tjetër që ka të bëjë me vlefshmërinë e tyre.

Sot 93 vjetori i “lindjes”. Gëzuar Vllazni!

0
93 vjet më parë, pikërisht më 16 shkurt 1919, 75 burra të mençur do të mblidheshin në Shkodër për të themeluar shoqninë "Vllaznija". Që prej asaj kohe, kanë kaluar shumë vite, shoqëruar me shumë ngjarje e histori sportive. Pikërisht...