Erkand Qerimaj sot në pedanën e Botërorit

Pasditen e sotme, më konkretisht në orën 16.30, në Paris të Francës do nisë gara e peshës 77 kg për Kampionatin Botëror të peshëngritjes. Me shumë interes paraqitet kjo peshë ngaqë në të konkurojnë dy peshëngritësit shqiptarë, Erkand Qerimaj dhe Hysen Pulaku. Më së shumti, interesi paraqitet për Qerimajn që është pika më e fortë e kombëtares shqiptare.

Tuzi: Qerimaj do sigurojë një vend për në Olimpiadë

Me 5-13 nentor ne Paris te Frances zhvillohet kampionati Botetor i peshengritjes dhe ne kete aktivitet shume te rendesishem te shtanges merr pjese natyrshem edhe ekipi perfaqesues shqiptar. Ne rradhet e tij natyrisht qe nuk mund te mungonte nje nga sportistet me te mire te vendit, pikerisht shkodrani Erkand Qerimaj. Forma e ketij sportisti duket e mire dhe objektivi i tij eshte shume i rendesishem: zenia e nje vend qe siguron te drejten e pjesmarrjes ne Lojerat Olimpike te vitit te ardhshem qe zhvillon ne Londer.

Xhulio Prroni, fitues i Kupës së Shqipërisë

Ditën e djeshme është zhvilluar në Tiranë Kupa e Shqipërisë në peshëngritje për të rritur. Rezultatin më të mirë ndër sportistët e Vllaznisë që kanë marrë pjesë në këtë garë, e ka arritur Xhulio Prroni i cili ka zënë vendin e parë në peshën 85 kg duke ngritur 140 kg në shkëputje dhe 170 në shtytje. Me 310 kg në dygarësh ai nuk është arritur nga asnjë sportist tjetër dhe prandaj ka zëvë vendin e parë në këtë peshë duke u shpallur fitues i Kupës së Shqipërisë.

Peshengritja shkodrane, “boom” ardhjesh ne palester

E ardhmja e peshengritjes shkodrane eshte e garantuar. Elementi i ri qe mbush çdo dite sallen e ketij sporti, eshte treguesi me i mire per kete gje. Njeri nga trajneret qe punon me ekipin e Vllaznise, Muhamet Tuzi eshte shume entuaziat per punen qe behet dhe deshiren e madhe qe kane te rinjte shkodrane per t’u marre me kete sport.

Emanuel Lushi, e ardhmja e peshëngritjes shkodrane

Peshëngritja shkodrane e ajo shqiptare shumë shpejt mund të ketë një tjetër sportist i cili mund të arrijë rezultate të larta Ndërkombetare. Bëhet fjalë për Emanuel Lushin, një djalë 13 vjeçar i cili është pjesë e Vllaznisë dhe çdo ditë stërvitet në palestrën e peshëngritjes. Trajneri i tij Muhamet Tuzi në bazë të të dhënave që ka Emanuali beson se brenda një kohe të shkurter ai do jetë në piedastal në garat Ndërkombëtare duke ndjekur shembullin e peshëngritësit të njohur Erkand Qerimaj i cili ka koleksionuar një sërë medaljesh europiane e botërore.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI