Roko Vata është në vitin e fundit të kontratës me Celtic-un. Ofertat nuk kanë munguar, teksa siç raporton Lorenzo Lepore, klubi skocez ka refuzuar një ofertë prej 450 mijë stërlinash nga Nottinham Foresti për shërbimet e 18-vjeçarit.

Kjo ishte oferta e dytë e refuzuar për klubin që luan në Premier League, por këta të fundit nuk dorëzohen. Së bashku me Hellas Veronën, Lazio-n dhe Torinon është në garë për të firmosur një parakontratë në muajin janar me djalin e ish-kapitenit të Kombëtares shqiptare, Rudi Vatës.

Mbetet për t’u parë se cila do të jetë zgjedhja e Roko Vatës sa i përket të ardhmes së tij. Muajt e ardhshem pritet te jene vendimtar per fatin e tij te metejshem.

Futbollisti i talentuar po ben paraqitje shume te mira si me Celtic ashtu edhe me kombetaren U21 te Irlandes per te cilen shenoi 2 gola ne ndeshjen e fundit te saj.