Trajneri i Kombëtares së Argjentinës, Lionel Scaloni, ka zgjedhur Real Madridin dhe Manchester Cityn si skuadrat më të mundshme për të fituar Champions League këtë sezon. Ai tha për gazetën italiane Gazzetta dello Sport:

“Cila skuadër do ta fitojë Champions League? Manchester City është mbi skuadrat e tjera, ata janë favoritët. Pastaj është Real Madridi që është një nga favoritët si gjithmonë”.

Djemtë e Pep Guardiolas kaluan fazën e grupeve duke fituar të gjashta ndeshjet në Grupin G. Ata do të përballen me skuadrën daneze Copenhagen në raundin e 1/8-ave.

Skuadra e Premier League do të kërkojë të përsërisë suksesin e vitit të kaluar pasi fitoi kompeticionin si pjesë e Triplete-s të tyre historik.

Real Madrid gjithashtu ishte perfekt gjatë fazës së grupeve këtë sezon, duke u kualifikuar në krye të Grupit C. Ata do të përballen me skuadrën gjermane Leipzig në raundin pasardhës.

Carlo Ancelotti do të shpresojë që skuadra e tij të jetë në gjendje të përmirësojë performancën e tyre nga hera e fundit kur humbi ndaj Manchester City në gjysmëfinale. Ata humbën me rezultatin e përgjithshëm 5-1.

Los Blancos janë skuadra më e suksesshme në historinë e Champions League, duke e fituar 14 herë, ndërsa City fitoi të parën sezonin e kaluar.