Në vorbullën e merkatos së transferimeve, Chelsea duket gati të bëjë një lëvizje të guximshme për të forcuar skuadrën e saj. Sipas raportimeve të fundit, klubi londinez po shqyrton seriozisht mundësinë e nënshkrimit të portierit të Real Madridit, Andriy Lunin dhe do të ishte i gatshëm të ofronte në marrëveshje portierin Robert Sanchez.

Portieri 24 vjeçar ka zgjuar interesimin e Chelseat, sipas një raportimi nga Don Diario. Me kohën e tij të kufizuar të lojës në Real Madrid, ukrainasi ka shprehur zhgënjimin e tij, veçanërisht pas ardhjes së Kepa Arrizabalaga në huazim nga Blutë për sezonin 2023/24. Pavarësisht se la gjurmë në disa paraqitje, Lunin përballet me një të ardhme të pasigurt në Santiago Bernabeu.

Oferta e Chelseat mund të jetë një largim në kohë për Lunin, të cilit i është dashur të presë shansin e tij që nga ardhja në Real Madrid në 2018. Propozimi do të përfshinte një shkëmbim të pjesshëm me Robert Sanchez, i cili, pavarësisht ardhjes së tij këtë verë, nuk ka arritur të qëndrojë në mënyrë të dukshme.

Lunin, kontrata e të cilit me Real Madrid skadon pas 18 muajsh, më herët është lidhur me një kontratë të re nga klubi merengue. Megjithatë, oferta e Chelseat mund të hapë një rrugë shpëtimi për portierin ukrainas, duke i ofruar atij një mundësi për të rigjallëruar karrierën e tij në Ligën Premier.

Megjithatë, Chelsea nuk është vetëm në garën për Lunin. Raportimet e fundit e kanë lidhur gjithashtu portierin me Newcastle United, duke shtuar një element konkurrence në marrëveshjen e mundshme. Marrëveshja e propozuar me Sanchez shton intrigën në histori dhe tifozët e futbollit do të shikojnë nga afër për të parë se si do të zhvillohet ky negocim në javët e ardhshme të tregut të transferimeve. /Telegrafi/