Sipas Bild, trajneri i Borussia Dortmundit, Edin Terzic, mund të kalojë si drejtor sportiv në verë, duke zëvendësuar Sebastian Kehl.

Terzic ka pasur vështirësi këtë sezon si trajner i Dortmundit dhe është mbajtur në krye për shkak të kualifikimit të Dortmundit nga një grup i vështirë i Ligës së Kampionëve, si dhe për shkak të marrëdhënies së tij të fortë me drejtorin gjeneral, Hans-Joachim Watzke. Terzic është gjithashtu një tifoz i përjetshëm i skuadrës që do të thotë se ai është i popullarizuar në mesin e tifozëve për shkak të lidhjes së tij me klubin.

Një ide që po qarkullon në Dortmund është se Terzic mund të zëvendësojë drejtorin aktual sportiv Kehl në verë dhe Dortmundi të punësojë një trajner të ri që mund t’i japë klubit një shtytje sportive.

Megjithatë, për shkak të fuqisë së tij në klub, Terzic ishte me ndikim në nënshkrimet e verës së Dortmundit me Felix Nmecha, Marcel Sabitzer, Ramy Bensebaini dhe Niclas Fullkrug.

Pothuajse gjysma e sezonit në Fullkrug mund të shihet si disi një sukses. Në verë, Kehl u përpoq të sillte tani mesfushorin e West Ham, Edson Alvarez për të zëvendësuar Emre Can, por Terzic vendosi të qëndrojë me Can dhe ta promovojë atë në kapiten të klubit.

Rekordi i Terzic ka treguar se ai nuk mund të ndërtojë një skuadër që mund të sfidojë Bayern Munichun dhe promovimi i tij në drejtor sportiv mund të jetë një sukses. /Telegrafi/