Realdo Fili me skuadër të re. Ish-sulmuesi i Apolonisë, Partizanit, Kamzës, Skënderbeut dhe Luftëtarit në Superiore do ta vijojë karrierën në Ukrainë te Chernomorets Odessa.

Lajmin e ka dhënë nëpërmjet një postimi në Instagram menaxheri Arbi Laçi, që ka bërë të mundur këtë transferim.

Realdo Fili ka nënshkruar kontratë 2-vjeçare me ekipin ukrainas, pas përvojës së fundit në Rumani me Botosanin, ku luajti nga janari i vitit 2020.