Christian Eriksen veshi fanellën e tij të Manchester United për herë të parë të martën pasi u zbulua si lojtar i ri i “Djajve të Kuq”.

Danezi zgjodhi Old Trafford përpara Brentford, ku ai kaloi një gjashtë muaj të suksesshëm që nga janari, dhe pranon se veshja e fanellës së re ndihet paksa e çuditshme pasi ai kurrë nuk priste të kthehej në Premier League pas frikës së tij kardiake.

“Shumë e re! Është e çuditshme, kurrë nuk e kisha menduar se do të ndodhte në të vërtetë, kështu që të jesh këtu si lojtar i Manchester United, është shumë e veçantë,” tha Eriksen.

“Sepse mendoj se nga rruga ime e karrierës para incidentit në Evropian, planifikimi nuk ishte të kthehesha fare në Britaninë e Madhe.

“Unë mendoja se koha ime për të shkuar në Manchester United ishte më parë! Natyrisht, atëherë isha në Spurs, dhe më pas shkova në Itali, por tani të ulem këtu është padyshim diçka që nuk e prisja, por gjithashtu jam shumë i lumtur se unë jam këtu. Ndihet mirë, ndihem mirë që jam këtu”.

Mesfushori përshëndeti trajnerin e ri Erik ten Hag dhe deklaroi se ai ishte një faktor i madh në vendimin e tij.

“Natyrisht që të flisja me menaxherin dhe të dëgjoja idetë e tij dhe të bisedoja me të për kushtet e futbollit ishte e mrekullueshme dhe ideale për mua për të marrë vendimin dhe mundësinë për të ardhur në Manchester United”, shtoi ai.