Partizani ka mesuar diten e djeshme per vendimin e marre nga Komisioni i Disiplines prane UEFA-s qe e ndeshkonte ate me shumen prej 51 mije eurosh per sjellje te gabuar te tifozeve te tij ne ndeshjen e “Conference League” ndaj Saturbalos.

Por krejt ndryshe situata tek Vllaznia. Institucioni i futbollit europian permes nje letre derguar ne zyrat e klubit shkodran shkruan: “Ju informojmë se në mbledhjen e UEFA-s të datës 8 gusht 2022, vlerësimi i nivelit të sigurisë në stadiumin tuaj “LORO BORICI” është “NIVELI MAKSIMAL I SIGURISË, ATMOSFERË E SIGURTË PËR ZHVILLIMIN E ÇDO NDESHJE NDËRKOMBËTARE FUTBOLLI”, Urime”.

Nje konkluzion i tille padyshim qe duhet vleresuar dhe ne kete rast per klubin shkodran shkojne vleresimet maksimale per masat e marra ne ndeshjen e pare te turit te dyte te “Conference League” ndaj Universitatea Craiova”.

Ne fakt, i vetmi problem i shfaqur ne kete ndeshje, ishin tymueset dhe fishekzjarret e hedhura ne stadium nga tifozet rumune, por Komisioni i Disiplines prane UEFA duket se e ka anashkaluar kete fakt si rrjedhoje e ka mbyllur hetimin disiplinor te hapur, pikerisht per shkak te masave te shkelqyera qe organizatoret kishin marre.

Ne kete mes, padyshim qe klubi Vllaznia duhet vleresuar dhe ne fakt ai kishte nxjerre mesimet e duhura nga ndeshkimet e sezonit te kaluar dhe per kete arsye, shembulli i sivjetem duhet perseritur edhe ne ndeshjet e ardhshme./SHKODRA-SPORT.COM/