Jan Zomer ka qenë protagonisti i një interviste për “DAZN”, ku ka treguar përjetimet e tij si lojtar i Interit. Zvicerani, pavarësisht 183 centimetrave të tij, është portieri më i shkurtër i kampionatit dhe ka rrëfyer ndjesitë e tij, ashtu si marrëdhënien me shokët e skuadrës dhe të preferuarit e tij.


Si është “San Siro”?

Vërtet bukur. Nuk ishte hera e parë për mua, sepse luajta me Gladbah në Champions League. Nuk kishte tifozë për shkak të COVID-it, kishte me Monzën, ishte bukur.


Jeni të lumtur që jeni këtu? Ishte ajo që donit?

Po, 100%. Interi është një klub i madh me një traditë të gjatë. Për mua është gjithçka krejtësisht e re: ligë e re, klub i ri si pronar. Është një sfidë e madhe, le të shohim se çfarë do të ndodhë. Në të gjitha klubet e kaluara jam ndierë mirë, gjithçka është shumë mirë këtu. Mezi prisja të arrij atje dhe të konkurroj në një ligë të re, në një vend të ri dhe me shokë të rinj. Tani dua të fitoj me Interin.


Gjëja e parë që ju tha Inzagi?

Ai më shpjegoi se çfarë priste nga unë, duke më thënë se ishte i lumtur që më kishte këtu. Edhe unë i thashë se isha i lumtur të punoja me të. Ju jeni portieri më i shkurtër në Serinë A. Për mua nuk është e rëndësishme sa i gjatë është një portier, ashtu si lojtarët. Në Europë sheh shumë mbrojtës të vegjël. Nëse nuk je i gjatë, duhet të bësh shumë mirë gjëra të tjera: kohën, eksplozivitetin, forcën, kërcimin, guximin. Janë aspekte themelore për të kompensuar gjatësinë, për mua nuk është problem.


Cilësia juaj më e mirë?

Shpërthyeshmëria dhe shpejtësia e lëvizjes me këmbë janë gjithmonë të rëndësishme. Është e rëndësishme të bësh hapa të vegjël me tempin e duhur. Gjatësia nuk ka qenë kurrë problem për mua. Interi luan shumë topin nëtokë.

Ju pëlqen mentaliteti?

Po, më pëlqen. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh rreziqet dhe të gjeni ekuilibrin e duhur, por mua më pëlqen. Është gjithmonë e rëndësishme ta nisësh lojën nga pas, ndonjëherë ka rreziqe, por me lëvizjet e duhura dhe me mundësitë e lojës, nuk mund të kenë probleme.


I keni shkruar Turamit para se të vinit tek Interi?

Sigurisht, më ka shkruar edhe mua. E pyeta se si ishin Italia dhe Interi, ai u përgjigj në”WhatsApp” me dy copa picash (qesh). Më tha sa bukur ishte këtu dhe më shpjegoi intensitetin e stërvitjes, se këtu ata bëjnë më të mirën për të fituar, grupi është i lidhur ngushtë dhe klubi është i madh. E falënderova dhe i thashë se do të shiheshim këtu.


Ciriako Sforca, një tjetër zviceran që ishte tek Interi, u bë i famshëm mbi të gjitha për citimin në filmin “Tre burra dhe një këmbë”.

Ai ishte trajneri im, një njeri i mirë. Ka kaluar një kohë e gjatë,tani punon si komentues në një TV zviceran. Ishte një kohë emirë, ne dolëm të tretët në ligëme Grashoper. Nuk folëm përlëvizjen time në Milano, do tabëjmë në të ardhmen.Portieri i preferuar ndonjëherë?Kasijas. Objektivi sezonal?Të fitoj tituj me Interin.

Cili shok skuadre ju ka lënëmë shumë përshtypje?

Vështirë të zgjedh. Më ka pëlqyer gjithmonë Çalhanoglu që kur ka luajtur në Gjermani, natyrisht edhe Lautaro.