Pas 12 vitesh qejfmbetje dhe “lufte” ne distance, vjen dhe “paqja” ne mes Rudi Vates dhe Kujtim Shabes. Te gjithe e mbajne mend periudhen kur i pari u be trajner i Vllaznise ne sezonin 2011-2012 dhe i dyti nderkohe ishte administrator i klubit ne ate kohe.

Ne mes tyre maredheniet shpejt “u ngrine”, per te vijuar me pas me akuza te ndersjellta, teksa ata perfunduan kunder njeri- tjetrit edhe ne gjykate. Vata e akuzonte Shaben per “fondin e zi”, ndersa ky tjetri trajnerin per “perfitime financiare”.

Megjithate pak dite me pare ka ardhur edhe “paqja”. Ka qene pikerisht kupa per mjeshtrin Hysen Zmijani qe ka mbledhur sebashku edhe veteranet e futbollit shkodran, ashtu si dhe ata vlonjat dhe tiranas.

Dhe ne nje moment para fillimit te ndeshjeve, teksa beheshin edhe fotografite e rastit, ka qene Rudi Vata ai qe ka “shtrire” i pari doren e paqes. “Ma bej nje foto me kete qe ka sulmuar e sabotuar”- i eshte drejtuar ai fotografit.

Per Shaben ky veprim i ish- trajnerit ka qene disi i papritur dhe eshte munduar ta kaloje edhe me humor, duke permendur vete shprehjen qe pat perdorur Rudi para 12 vitesh: “U bene sebashku prape Gjergj Kastrioti me Hamzanë”. Te shpresojme qe gjithçka eshte mbyllur ketu sepse futbolli prodhon edhe polemika, por me kalimin e viteve, ata duhen lene pas krahut./SHKODRA-SPORT.COM/