Italia do të përballet me Zvicrën në 1/8-at e Europianit. Mes 5 lojtarëve zviceranë që luajnë në Serinë A është edhe Remo Freuler, që ka luajtur 235 ndeshje në kampionatin italian Atalanta-s dhe Bologna-s së bukur, ku u transferua verën e kaluar.

Plus, ai ka luajtur dy herë kundër kombëtares italiane. Dhe precedenti i Kampionatit Europian 2021 në Olimpico, një rezultat i thatë 0-3, i mësoi atij dhe Zvicrës të bëhen të mëdhenj:

“Ajo disfatë e keqe na ndihmoi. Më pas shkuam në Kupën e Botës, duke përfunduar të parët në grup, ndërsa Italia qëndroi në shtëpi”.

Freuler ka folur për Italinë me mirënjohje “sepse është një vend ku familja ime dhe unë jemi të lumtur”, por gjithashtu pranon se të shtunën në Berlin “nuk do të ketë vend për ndjenja, edhe nëse për mua nuk është një ndeshje si të tjerat”.

Ai thotë se i vjen keq që “nuk do të takoj Calafiorin”, shokun e tij të klubit, “por nuk do të jetë Bologna kundër Italisë. Ne jemi Zvicra dhe duam ta përjetojmë me shpirt këtë ndeshje”.

Mbyllja është për kompanitë e basteve që shikojnë si favorite skuadrën e Spalletti-t: “Është e drejtë që është kështu. Është e vërtetë. Shpresojmë që ata të ndihen të favorizuar, me të vërtetë. Por ne nuk kemi frikë”.