Pas përfundimit të kampionatit, situata në kampin matjan është konfuze. Shumë lojtarë, të cilëve u ka mbaruar afati kontraktual, i kanë dhënë lamtumirën Burrelit. Pavarësisht “kaosit”, sekretari i klubit matjan, Marjan Lleshaj, pohon se edhe me të larguarit do të ulen në bisedime.

Në një prononcim për “Panorama Sport”, numri një i klubit “Burreli”, mes të tjerash thekson: “Pothuajse gjysma e futbollistëve janë larguar nga skuadra. Më të shumtët janë futbollistë që u ka përfunduar afati kontraktual. Me lojtarët që ju ka përfunduar kontrata, së shpejti do të ulemi në bisedime dhe ne do të paraqesim ofertën tonë”.

Nisur nga situata e krijuar, në pamje të parë të krijohet mendimi se skuadra është mbërthyer në një situatë aspak normale, por sekretari Lleshaj është optimist se së shpejti panorama e klubit do të shkojë në normalitet dhe trajneri Ditmar Bicaj do të ketë në dispozicion lojtarët që do t’i nevojiten.

Ndërkohë, prej ditësh drejtuesit matjanë kanë nisur kontakte me futbollistë të ndryshëm dhe sipas sekretarit Lleshaj, detajet e merkatos do të bëhet e ditur gjatë ditëve në vazhdim. “Çdo ditë jemi në bisedime me futbollistë të ndryshëm, por për momentin nuk mund të flasim me emra konkret.

I gjithë stafi drejtues është i fokusuar në afrimin e futbollistëve cilësor. Dyert e Burrelit janë të hapura për çdo futbollist. Jam optimist se skuadra në edicionin e ri do të ketë një fytyrë tjetër, ndryshe nga ai i vitit të kaluar, e mbylli prononcimin sekretari matjan.