Basania ka bere nje hap te gabuar duke mos arritur dot te fitoje ndaj nje rivali direkt si Bulqiza dhe si rrjedhoje ia ka nderlikuar vetes punen per arritjen e objektivit: Ngjitjen ne kategorine e dyte. Megjithate shanset per te vazhdojne te jene ende prezent dy jave para fundit te kampionatit.

Pasditen e sotme eshte zhvilluar nje sfide shume interesante ne fushen sportive te Bushatit, e cila eshte mbyllur ne barazim 1-1, duke mos kenaqur asnjeren prej dy skuadrave.

Fillimi i sfides ka qene shume i mire per vendasit te cilet kane patur 3-4 mundesi te mira shenimi me ane te Soumah, Miles dhe Shemes, por ato gabojne fare prane portes, nderkohe qe edhe miqte jane te rrezikshem herepashere, madje ne nje moment kane arritur te godasin edhe traversen e portes se Basanias. Pjesa e pare do te mbyllej pa gola.

Ne te dyten kane qene miqte te cilet kane kaluar te paret ne avantazh ne minuten e 58-te me ane te Murrjes pas nje gjuajtje nga jashte zone. Basania u mundua te reagonte dhe trajneri Hasanaj ka bere edhe disa levizje ne formacion. Presioni shtohet dhe duhej te vinte minuta e 84-te per te ardhur goli i barazimit, shenuar nga mbrojtesi Zagani.

Po ky futbollist do te shperdoronte edhe nje mundesi te arte per te shenuar ne minutat shtese te ndeshjes, por topi i goditur me koke prej saj do te perfundonte jashte. Perfundimisht barazim 1-1. Pas javes se 12-te ta kampionatit, Basania tashme ka 24 pike, por nuk eshte me e vetme ne krye te renditjes.

24 pike ka bere edhe Arnisa dhe mund te beje edhe Eagle nese fiton sonte ne ndeshjen e rradhes. Kampionati kesisoj po behet shume interesant dhe gjithçka do te vendoset ne 180 minutat e fundit te kampionatit. Basania ka ende shpresa per t’ia dale per te siguruar vendin e pare dhe kete mund ta realizoje duke i marre 6 piket qe jane ende ne loje./www.shkodrasport.com/