Pep Guardiola i ka kërkuar Kevin De Bruyne që t’i dëshmojë atij se bëri gabim që e zëvendësoi pas përplasjes së tyre në Anfield.

Mesfushori belg nuk ishte i lumtur që u zëvendësua gjatë barazimit 1-1 të së dielës me Liverpoolin në Merseyside. Ai i shprehu ankesat e tij si Guardiolës, ashtu edhe anëtarëve të ekipit të dhomës së Cityt teksa u largua përpara se të ulej në stol.

Trajneri i Cityt, Guardiola më pas u ul pranë De Bruyne në bankinë për të shpjeguar vendimin e tij, ndërsa dyshja debatonin për të drejtat dhe gabimet e vendimeve të spanjollit.

Duke folur pas ndeshjes, Guardiola këmbënguli se ai nuk ishte shumë i shqetësuar nga reagimi i De Bruynes.

“Kjo është mirë. Keni një shans ndeshjen tjetër për ta vërtetuar atë, për të vërtetuar se sa gabim kam qenë. Ne kemi nevojë për një lojtar që mban topin. Nuk ka të bëjë me presionin. Kovacic është vërtet i mirë në këtë. Ne ishim të lumtur me Kevin. Nuk është problem, jemi mirë”, deklaroi trajneri spanjoll.

City ishte nën presion të jashtëzakonshëm kur De Bruyne u zëvendësua, me Liverpool që barazoi shifrat në 1-1 me penalltinë e Alexis Mac Allister.

Guardiola shtoi: “Ne filluam shumë mirë, por ata janë një ekip i jashtëzakonshëm. Ne patëm momentet tona, ata kishin të tyret. Mënyra se si ata luajnë nuk është e lehtë. Ne marrim pikën. Pjesa e parë kishim vrull, shumë raste në pjesën e parë”.

Barazimi e lë garën për titull në teh thikë me vetëm një pikë që ndan tri ekipet e para, Arsenalin, Liverpoolin dhe Manchester Cityn. /Telegrafi/