Oret kalojne dhe gjithçka eshte gati per “Grushtin e hekurt”, aktivitetin me te madh te boksit profesionist qe eshte organizuar deri me tani ne Shqiperi. I organizuar nga Briget, promotori personal i boksierit shkodran Nelson Hysa, ky aktivitet ka ngjallur nje interes te madh tek boksdashesit shqiptar.

Pasditen e sotme nderkohe jane zhvilluar edhe peshimet e boksiereve pjesmarrese. Kuptohet qe vemendja me e madhe do te jete e perqendruar tek “ndeshja e mbremjes”, ajo ne mes Nelson Hyses dhe boksierit nga Namibia, Vikapita Meroro.

Sipas peshimit te bere, Nelson Hysa eshte 112 kg dhe boksieri me shume pervoje i vendit tone duket me gati se kurre per te marre fitoren e rradhes, ndonese perballe do te kete nje kundershtar shume te forte.

Kujtojme qe kjo ndeshje do te sherbeje si beteje per gjerdanin e arte te Federates “Universal Boxing Organization” (UBO) dhe boksieri shkodran padyshim qe e deshiron shume fitoren e tij. Kuptohet qe me mbeshtetjen e madhe te tifozeve qe do te jene te pranishem ne Pallatin e Sportit “Feti Borova” duke filluar nga ora 17.30.

Hysa ka nisur prej gati nje viti karrieren e tij ne boksin profesionist teksa ka zhvilluar deri tani 6 ndeshje nga te cilat i ka fituar te gjitha, madje 4 prej tyre me KO. Neser do te jete e shtata dhe sigurisht qe do te synoje fitoren e rradhes dhe gjerdanin e arte te Federates UBO. Ndeshja e tij do te jete me 8 raunde.

Hysa ka premtuar per “Shkodra Sport” pak kohe me pare se brenda ketij viti do te ngjitet ne 100 vendet e para te renditjes boterore dhe per t’u afruar me kete, padyshim qe i duhet te fitoje ne sfiden e neserme ne Tirane. Nisja e bashkepunimit te tij me promotorin amerikan Briget padyshim qe do ta ndihmoje ate per te bere nje karriere shume me te suksesshme se deri tani dhe kuptohet qe ne i urojme suksese.
Gjergj KOLA