Opinion nga Adriatik Dosti

Quhet Deniz Aytekin, nje lloj hibridi turkoshak, qe nuk e di se mbi ç’kritere Gjermania ka pranuar ta beje per turpin e shtetit te saj qytetar gjerman.Eshte 38 vjecar,sipermarres interneti ne nje kompani private te tijen dhe Arbiter i FIFA qe nga 2011.

Absolutisht qe vendimet e tija me shume se sa skandaloze mund ta perkufizojne ndeshjen mes Shqiperise dhe Izraelit si nje ndeshje e cmendur ne drejtimin e tij totalisht te pa pergjegjeshem profesionalisht ndihmuar edhe nga dy sinjalizimet e gabimet fatale te njerit prej ndihmesave te tij,Markus Haker. Ne minuten e 16 te ndeshjes Gjimshiti nderhyn ne menyre te gabuar ndaj nje sulmuesi izraelit
Ok, sipas meje ishte penallti, po perse lojtari duhej ndeshkuar me kartonin e kuq kur ndryshimet e reja ne rregulloren e futbollit qe perpara kampionatit europian ,,te miratuara nga FIFA e UEFA ,.,tashme e kane hequr ndeshkimin e dyfishte maksimal ne te tilla raste. Gjithesesi mbetemi ne fushe me 10 lojtare kur ka ende edhe shume loje per tu luajtur..dhe ndeshja taktikisht behet me e veshtire per ne. Ne minuten e 56-te portierin Berisha nuk e mbajne si duket nervat dhe ”debaton” koke me koke me sulmuesin izraelit Zahavi i cili ishte i pari qe provokon gardianin tone por edhe situaten e krijuar.
Vijerojtesi Haker sinjalizon kryesorin Aytekin dhe turkoshaku tregohet serish i pa meshirshem e radikal ne vendimin e tij te dyte, te perseritur e te gabuar.. duke u bere serisht protagonisti me negativ i nje ndeshje qe do te mbahet mend gjate vetem per keq.Berisha ndeshkohet me kartonin e kuq…kur te dy lojtaret duheshin ndeshkuar me te njejten mase ndeshkimore …Maksimumi ndeshkimi me karton te verdhe i te dyve duhej te ishte i mjaftueshem ,,,gjykuar nga situata e krijuar ne fushen e lojes.
Se nga doli e u shpik ajo lloj penalltie fantazem, kur vete gjyqtari vazhdoi lojen e ishte ne mesin e fushes kur u sinjalizua prej vijerojtesit te tij. Hajde gjeje po deshe.
Vec kesaj ai akordon edhe penalltine e dyte per izraelitet ,,,Nderkohe Shqiperia ka mbetur ne fushe me 9 lojtare.
E dermuar moralisht dhe psikollogjikisht nen peshen e dy vendimeve ekstreme ,si dhe te disavantazhit e deficences numerike ,lojtaret e saj nuk mund te bejne me dot asgje ndaj nje kundershtari qe vec sigurise se rrezultatit fals ka tashme me vete edhe garancine e nje gjyqtari qe me shume te krijon idene se eshte lojtari i tyre i 12 se sa nje xhakete e FIFA…
Dhe si te mos mjaftonte gjithe kjo mesele e nje shije tejet te hidhur ,,,do te vije minuta e 83….
Dy lojtare izraelite jane dukshem ne pozicion jashte loje…Zahavi dhe Atar..por serish anesori Haker ,,”cuditerisht” nuk sheh asgje dhe ben shenje qe loja te vazhdoje edhe pse tre lojtare tanet kane ngritur duart lart per ta sinjalizuar ate ..dhe natyrisht ndodhi ajo qe as me i cmenduri ,,nuk mund te guxonte ta sillte dot ndermend..
Izraeli qe mesa duket ishte kujdesur deri ne detaje per takimin ndaj Shqiperise ne ”Elbasan Arena”,,,duke marre me vete forca speciale te sigurimit te tij te famshem MOSAD ..bashke me qente e tyre ,,,nuk kishte harruar te sillte me vete edhe nje gjyqtar osmanlli te gjermanizuar me emrin turko -ebre ..Deniz Aytekin…
Gjithcka nisi aq frikshem e ne menyre terrorizuese ,,qe nga nderrimi i stadiumit, tek zbarkimi i izraeliteve, tek pushtimi i shesheve, rrugeve, hoteleve , forcave speciale te panumerta e te armatosura deri ne dhembe shqiptaro – izraelite etj etj …a thua se ndeshja luhej ne Rramallah a Rripin e Gazes ne Palestine …..duke u konkretizuar si …”Qershia mbi torte” me arbitrimin sharlatanesk te njefare Aytekini osmanllio – ebraik…cuditerisht te gjermanizuar ..nga nje zot e di se prej kujt…
Edhe ato pak perpjekje qe bene shqiptaret e masakruar nga xhaketa sterre e zeze e Denizit..si dhe pritja e penalltise nga zevendesuesi i Berishes ,,portieri simpatik Hoxha …jane fare pak per te te nxitur te kujtosh dicka nga kjo ndeshje nga me te cuditeshmet qe une kam pare te pakten ne keto 30 vjetet e fundit brenda dhe jashte Shqiperise.
Madje ,,pasi e pashe te perseritur disa here rresht ,,,kam mendimin se edhe goli i Manajt ne fund te ndeshjes edhe pse nuk vlente me per asgje.. ka qene mese i rregullt dhe eshte anulluar pa drejtesisht..
Rremova menjehere ne arkivin tim personal ku gjeta jo pak raste ku gjyqtaret na kane rene jo pak ne qafe dhe kane qene krejtesisht pa asnje shkak pertej etiketimit ,,,tendencioz ndaj nesh…,,
Duke filluar qe nga ai gol i anulluar ndaj Gjermanise me 1967 ne Tirane .. nga austriaku Marshall,..tek gjykimi skandaloz i malazezit Radomir .ne shtator te 1997 ne Erevan ndaj Armenise ku u mundem padrejtesisht 3 – 0.
…Per te ardhur tek Vaterloja e shtatorit 1987 ne Lisbone ne ndeshjen e Liges se Kampioneve …Benfika – Partizani 4 – 0 ku gjyqtari psikopat spanjoll Perez do te nxirrte nga fusha e lojes plot 4 futbolliste tanet, Musten, Ahmetajn, Frasherin =, Lamen ..madje edhe Ocellin por u sinjalizua nga anesori i tij se me 6 lojtare loja teknikisht nuk mund te vazhdonte dot me.
Ne ndeshje te tilla askush nuk ka ndermend te merret me rrezultatin e takimit apo qofte edhe me menyren se si luajtem pasi ato llogjikisht dalin natyrshem ne plan te dyte,,,pasi ai te cilit i eshte besuar ndershmmeria dhe drejtesia i ka perdhosur ato kaq keq dhe banalisht sa as edhe per sport, futboll, fair play..etj etj as qe ja vlen me te flitet e jo me te diskutohet..
Vec te tjerash fale ketij fare Turko-gjermani vendimet e te cilit hodhen ne ere e shkaterruan nje ndeshje te tere futbolli duke i fyer rende jo vetem ata qe djersiten ne fushen e lojes por edhe te gjithe ata qe ishin ne shkallet e stadiumit e sigurisht edhe mijera e mijera te tjejre qe e ndoqen takimin permes ekraneve te Tv…kjo ndeshje do te kujtohet gjate ,,por vec per keq,,dhe keqbersi do te pergojohet vazhdimisht po per keq dhe jo pa te drejte.
E pakta dhe e vetmja gje qe mund te beje FSHF eshte te beje reklamimin e ketij takimi, prane UEFA dhe FIFA por ,pa pasione, me qetesi, saktesi, profesionalizem , gjakftohtesi e llogjike duke evidentuar me korrektese e seriozitet gjithe c’ ka ndodhi gjate ndeshjes nen interpretimin skandaloz te D.Aytekin…madje pse jo te kerkoje qe te mos gjykohet me kurre prej tij ne asnje lloj ndeshje tjeter futbolli te te gjitha rrangjeve.
Me keq..edhe te doje nuk mund te beje dot me…Per ta zbukuruar nje ndeshje futbolli djersijne plot 22 lojtare ,,plus stafet e tifozerite e tyre perkatese,,,ndersa per ta shemtuar e bastarduar ate deri ne neveri,,ja qe mjaftonka edhe nje njeri i vetem, i cili ne raste te tilla eshte turp te quhet gjyqtar.