Ne ceremonine e pritjes ne kryeministri per kampionen e rekordmenen kontinentale, atleten Luiza Gega, e cila solli ne Shqiperi medaljen e arte te europianit qe u zhvillue ne Munih, kryeministri yne i nderuar siç e ka zakon t’i perdhose ceremoni te tilla, nje veprim te tille e beri edhe sot.

Gabimi i pare ishte se kaloi masen ne ofeza per ato qe ai I quan antishqiptar. ne asnje lajm, koment apo urim nuk u manifestue ajo ego antishqiptare ndaj vajzes dibrane, perveçse urime, urime, urime.

Dhe pasi e beri pis fillimin e ceremonise, me shoë-un e njohur te tij ne te tilla evente, kaloi ne nje perulje e servilizem duke i puthur duart kampiones Gega, duke bere ne kete menyre edhe gabimin e dyte.

Nese ai dhe gjithe stafi i tij i pranishem ne ceremoni do te percillnin kete ceremoni me seriozitet, do t’i kerkonin me pare nje ndjese kampiones europiane, per ato kushte mizerabel me te cilat eshte perballur Luiza Gega.

Vetem ne Shqiperi ndodh qe atletika arrin kulme te tilla kur nuk ekziston nje piste olimpike me te gjithe anekset qe kerkohen. Te stervitesh ne rruge kodrinore plot zhuri e pluhur, te mos kesh mundesi te ambientohesh me segmentet qe shoqerojne garen 3000 metra me pengesa, aq me teper gropen plot uje jashte pistes, do te thote se ato qe organizuan ate ceremoni, “mbretereshen e sporteve” e kane injoruar totalisht.

Dhe kete e bene siç thote gazetari i mirenjohur Besnik Dizdari jo ” voglushja” e atletikes shqiptare, por gjigandja e atletikes shqiptare. Dhe kryeministri po ta kishte me plot sinqiritet kete ceremoni ne vend qe t’i puthte duart, te bente ate çka ka bere Papa Fracensku. Pra te merrte nje legen me uje te Selites. T’ia lante kembet duke i zbutur kallot dhe pastaj t’ia puthte kembet siç Papa Françesku me ate emigrantin e etur per mbijetese.

Ndoshta nje gje te tille edhe mund t’i kete shkuar ndermend dymetroshit Rama, por do ta kete menduar si fyerje, peruljen para ateletes elitare shqiptare.
Namik Mehmeti
Firenze 23.08.2022