Trajneri i ri i Vllaznise se Shkodres, Rudi Vata gezon nje respekt te madhe ne Gjermani. Vata ne vitin 1998 erdhi ne FC Energie Cottbus dhe kete skuader qe kishte ardhur nga kategoria e trete pas dy vitesh e ngriti ne Bundesliga. Ne 81 ndeshje sa luajti me FC Energie Cottbus, media gjermane e ka cilesuare si “Mister Body” von Bundesliga.

Lojtari me trupin me te zhvilluare ne Historine e Bundesliges. Ish ndihems tranjeri i FC Energie Cottbus, Patrik Sander i cili ishte edhe tranjer i TuS Koblenz kur luani Kapllani, Skela, Rama etj- tregonte, ne fazen pergaditore te FC Energie Cottbus te gjithe lojtaret kishin frike nga tranjeri Ede Geyer qe ne Gjermani njihet si tranjeri qe i mundon me se shumti futbollistet. Te gjithe futbollistet tjere mezi prisnin te shkonin ne hotel dhe te shtriheshin ne krevat. Apo disa lojtar brazilian qe kishin ardhur e kishin nderprere ne gjysem stervitjen se nuk mund ta perballonin intenzitetin e stervitjeve dhe kishin nevoje per ndihme mjeksore. Kurse, Rudi kishte nje ore qe po bente stervitje ekstra. Deri, atehere ne Gjermani nuk kemi pasur nje lojtar me pergaditje te tille fizike, qe ia ka arritur ta mbijetoj Ede Geyer.Te gjithe mbetem goje hapur. Nga e merre tere kete forcve pas asaj stervitje te veshtire. Po ashtu, Vata ne Cottbus ka ndihmuare shume ne integrimin e lojtareve nga pjeset tjera te Ballkanit qe vinin ne Cottbus, pasi dinte shume gjuhe dhe ka qene Kapiten i Energie Cottbus ne ndeshjen e pare te Bundesliga qe eshte zhvilluare pa pjesmarrjen e asnje futbollisti gjerman. FC Energie Cottbus ka luajtur me 11 lojtare te huaj ne vitin 2001 0:0 kunder VfB Stuttgart. Ne vitin 2002 kaloj ne LR Ahlen. Mirpo, akoma ne Cottbus eshte nje legjende e ketij ekipi. Tranjeri Ede Geyer per media pat thene pas largimit te Vates nga Cottbus, ku Vata e pate kritikuare ate. Rudi Vata karrieren e tij e prishi per shkak te Kombetares se Shqiperise.Sepse, kurre nuk do e kishim larguare nje lojtar te tille. Ne kemi mbyllur syte dhe nuk e kemi denuare. Sepse, Vata per te qene i lire ne ndeshjest miqesore te Shqiperise. Disa here shkonte e merrte ekstra kartona te kuq, si p.sh ndeshja
kunder Fortuna KÖln. Vata ndeshjen kunder Gjermanise 1:2 ne Leverkusen e ka zhvilluare nen ndikimin e injeksioneve, poashtu edhe ate 1:3 ne Tirane kunder Anglise. Edhe pse e ka pas te ndaluar nga mjeket e Cottbus, ai ka luajtur. Pas ketyre ndeshjeve Vata mungoj per 7 muaj te Cottbus e as te LR Ahlen nuk e mori veten dhe u rikthye ne Tirane tek Sport Klubi. Pas lendimit ne Mars 2001, Vata luajti vetem 15 minuta ne humbjen kunder Finlandes ne Tirane dhe Sulejman Demollari dhe Mirel Josa e larguan edhe nga Kombetarja. Largimi i tij nga Kombetarja beri jehon edhe ne mediat Gjermane si Bild dhe Berliner Zeitung. Mirepo, ato nuk e thane troç si Ede Geyer. Rudi Vata luajti me shendetin e tij vetem per te luajtur me Kombetaren dhe keshtu i tha lamtumire futbollit profesionist. Perpos Rudi Vates ne Bundeslige qe akoma eshte lojtari me i stervitur. Emer kane lene edhe Fatmir Vata qe per tre vite ka qene si
lojtari me i faulluar. Nuk duhet harruar se Fatmirit i thone edhe si dallendyshe fluturuese dhe simulues. Kujtim Shala eshte shpallur
si futbollisti me i bukur. Altin Rraklli ka shenuar golin e pare te SpvgG Unterhaching ne Bundesliga. Kurse, per negative. Rekord ka Ervin Skela, si lojtari me dyluftime me te dobeta ne Bundesliga.
Nga Gjermania

Sami Bacaj