Ekipet e Ligës Pro të Arabisë Saudite thuhet se janë të përgatitura për të shpenzuar para edhe një herë në verë, teksa synojnë lëvizjet për tre yje të Premier Ligës si dhe mesfushorin e Real Madridit, Luka Modric.

Siç raportohet nga gazetari i njohur Rudi Galetti, Mohamed Salah, Kevin De Bruyne dhe Son Heung-min janë ndër objektivat e Arabisë Saudite së bashku me kroatin. Galetti gjithashtu ka pohuar se lojtarët do të kontaktohen së shpejti nga klubet e Pro Ligës Saudite.

Liga Saudite Pro ka parë një fluks të lojtarëve më të mirë nga e gjithë bota gjatë një viti e gjysmë të fundit që kur Cristiano Ronaldo iu bashkua Al-Nassr në dhjetor 2022. Disa lojtarë kryesorë nga ligat evropiane kanë ndjekur pesë herë Topin e Artë në Lindjen e Mesme, veçanërisht ata që kërkojnë të fitojnë para të majme.

Luka Modric, tani 38 vjeç, mbetet një lojtar i rëndësishëm për Real Madridin pavarësisht moshës së tij, pasi ka luajtur tashmë pothuajse 1500 minuta futboll këtë sezon. Kroati ka qenë ndër mesfushorët më të mirë në Evropë për më shumë se një dekadë tani dhe ka fituar 24 trofe gjatë kohës së tij në Real Madrid, si dhe Topin e Artë në 2018.

Ndërkohë, Salah, De Bruyne dhe Son janë të gjithë ndër lojtarët më të mirë në Angli për momentin dhe kanë hyrë të gjithë të 30-at. Ata mbeten lojtarë kyç për Liverpoolin, Manchester Cityn dhe Tottenham Hotspur, respektivisht.

Salah ka qenë në top formë këtë sezon për Liverpoolin, pasi ka shënuar 19 gola dhe ka dhënë 10 asistime në 28 ndeshje në të gjitha garat. De Bruyne ka luftuar me lëndime, por ka shënuar dy herë dhe ka dhënë tetë asistime në vetëm 508 minuta.

Son Heung-min ka gjetur rrjetën 12 herë dhe ka dhënë gjashtë asistime në 23 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon për Tottenham Hotspur. /Telegrafi/