“Panorama Sport” vendosi disa kohë më parë një sondazh në faqen online, ku u pyetën lexuesit se cila skuadër e huaj ka më shumë tifozë në Shqipëri.

Në këtë sondazh votuan plot 10 mijë persona. Numrin më të madh i votave shkoi për 7 herë kampionët e Champions Leagues, Milanin. 26 % të votuesve shqiptarë zgjodhën kuqezinjtë si skuadrën e tyre të preferuar.

Në vend të dytë për nga numri i votave qëndron Juventusi me 5 % më pak se Milani, ndërkohë në vendin qëndron një tjetër skuadër italiane, bëhet fjalë për Interin. Skuadra zikaltre siguroi 16% të votave.

Nga sondazhi duket qartë që tifozët shqiptarë janë të dashuruar me skuadrat italiane të futbollit dhe zemra e tyre është e ndarë mes Milanit, Juventusit dhe Interit.

REZULTATET E SONDAZHIT TË “PANORAMA SPORT”:

1.MILAN (26 % = 2600 vota)

2.JUVENTUS (21%=2100 vota)

3.INTER (16%=1600 vota)

4.BAJERNI I MYNIHUT (12%=1200 vota)

5.REALI I MADRIDIT (10%=1000 vota)

6.BARCELONA (9%=900 vota)

7. TJETËR 2%

8. LACIO 1%

9.ROMA 1%

10. AJAKS 1%

11.MANÇESTER JUNAJTID 1%

12.NAPOLI 0%

Sondazhi