Portieri Santiago Ramirez shënoi një gol absurd nga distanca për të mbyllur një gjysmëfinale të egër midis ekipit të tij Atletico Morelia dhe Celaya në Liga de Expansion të Meksikës.

Pas 2-1 në ndeshjen e dytë dhe 3-2 në total, Celaya hodhi gjithçka përpara në një përpjekje të etur për të gjetur një gol të barazimit në kohën shtesë.

Këtu përfshihej edhe portieri Allison Revuelta, i cili për një moment të shkurtër dukej sikur e kishte bërë veten hero duke shkuar në zonë në kërkim të një goli me kokë.

Megjithatë, ai përfundoi pa dashje duke asistuar Ramirezin për golin e tij me të çmendur ndonjëherë, nga një distancë shumë e largët.

Ndërsa përpjekja e tij e butë me kokë ra me dashamirësi në duart e numrit 1 kundërshtar, Ramirez mori topi dhe me një goditje të fortë gjeti cakun nga zona e tij.

Bashkëlojtarët e Revuelta dhe ai vet përpiqeshin të riktheheshin në portën e tyre të pambrojtur, por Ramirez kishte një goditje të fortë dhe të saktë që dërgoi topin në rrjetën kundërshtare, duke kërcyer vetëm dy herë në zonën e penalltisë gjatë rrugës.

Goli ngjalli skena të çmendura në fund pasi siguroi vendin e Morelias në finalen e Clausura dhe ishte një fund i një loje kaotike që pati pesë kartonë të kuq – dy për Celaya dhe tre për Morelia – dhe katër gola. /Telegrafi/