Nuk luhet vetëm për titullin kampion, por edhe për të përcaktuar se cila skuadër do të luajë në Superligë sezonin e ardhshëm sportiv 2018-2019 të Kampionatit Kombëtar në Basketboll për meshkuj.

Dhe, për këtë arsye, në play out luajnë skuadrat e Vllaznisë dhe Flamurtari, dy ekipe që sot kanë zhvilluar aktin e parë drejt mbijetesës.

Në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” të Shkodrës, vendasit e Vllaznisë fituan me lehtësi 90-47 ndaj Flamurtarit në takimin e parë të play out-it, duke udhëhequr 1-0 me ndeshje.

Një sfidë në sens unik, dominuar dhe fituar me meritë nga basketbollistët e trajnerit Bledar Gjeçaj, që për asnjë moment nuk hasën në rivalitetin e ekipit mik.

Ndeshja e kthimit do të luhet më 17 prill në Vlorë, ndërkohë që nesër luhet ndeshja e play out-it edhe për femra mes Vllaznisë dhe Apolonisë.

Basketboll – Play out, Meshkuj

13 prill, Vllaznia – Flamurtari, 90-47 (1-0 me ndeshje)

17 prill, Flamurtari – Vllaznia, ora 14:00 (Vlorë)

20 prill, Vllaznia – Flamurtari, ora 114:00 (Shkodër)

Basketboll – Play out, Femra

14 prill, Vllaznia – Apolonia, ora 14:00 (Shkodër)

18 prill, Apolonia – Vllaznia, ora 14:00 (Vlorë)

21 prill, Vllaznia – Apolonia, ora 14:00 (Shkodër)

*Nëse është e nevojshme do të luhet ndeshja e tretë