Champions League për femra do hedhë sot shortin për grupet. Në 13:00 në Nyon të Zvicrës është vëmendja edhe e Vllaznisë, me vajzat shkodrane që janë mes 16 ekipeve më të mira të Europës.

Katër grupe me nga katër skuadra, kjo është proceduar që do ndjekë UEFA edhe këtë vit. 16 skuadrat janë ndarë në katër vazo, sipas koeficientëve të tyre në renditje. Vazo e parë përbëhet nga tre kampionët e shoqatave të futbollit të renditura më sipër (Franë, Gjermani dhe Angli). Meqënëse Lyon kampione në fuqi është edhe fituese e ligës në Francë, Barcelona nga Spanja renditen në vazon e parë.

Vllaznia së bashku me Romën, Benficën dhe Zurich janë në vazon e katërt. Shkodranet mund të përballen me ekipe si Chelsea, Barça, Lyon, PSG, Bayern, Juventus apo Real Madrid.

Vazot:

Vazo 1 : Lyon (FRA), Wolfsburg (GER), Chelsea (ENG), Barcelona (ESP)

Vazo 2 : Paris Saint-Germain (FRA), Bayern München (GER), Slavia Praha (CZE), Arsenal (ANG)

Vazo 3 : Rosengård (SWE), Juventus (ITA), Real Madrid (ESP), St. Pölten (AUT)

Vazo 4 : Zürich (SUI), Vllaznia (ALB), Benfica (POR), Roma (ITA)

Kalendari i sezonit të UEFA-s për Ligën e Kampionëve për Femra

Faza e grupeve

Ndeshja 1: 19/20 Tetor

Ndeshja 2: 26/27 Tetor

Ndeshja 3: 23/24 Nëntor

Ndeshja 4: 7/8 Dhjetor

Ndeshja 5: 15/16 Dhjetor

Ndeshja 6: 21/22 Dhjetor