Finalet e Kupës së Shqipërisë shtyhen për në dhjetor

Finalet e Kupës së Shqipërisë në boks nuk do të zhvillohen këtë fundjavë në Shkodër por në muajin dhjetor. Kështu ka vendosur Federata përkatëse e këtij sporti ditët e fundit dhe njoftimi përkatës prej pak ditësh i është bërë i ditur edhe klubeve përkatëse. Arsyeja e kësaj shtyrje ka të bëjë me pjesmarrjen e boksierëve më të mirë të vendit në dy turne të rëndësishëm ndërkombëtar që do të zhvillohen gjatë muajit nëntor. Fillimisht një grup sportistësh, kryesisht të ekipeve të kryeqytetit, do të marrin pjesë në datat 12-13 nëntor në turneun "Gongu i Artë" që zhvillohet në Shkup të Maqedonisë.

Elsidita Selaj me probleme shëndetësore. E mbyll Europianin me medalje bronzi

Boksierja shkodrane Elsidita Selaj nuk do mundet të ngjitet në ring për gjysmëfinalen e Kampionatit Europian U22 që është duke u zhvilluar në Vladivkavkaz të Rusisë. Arsyeja ka të bëjë me anën shëndetësore të saj dhe për rrjedhojë mjekët ia...

Elsidita Selaj dhe Jetmir Kuçi mbërrijnë në Buenos Aires për Lojërat Olimpike Rinore

Dje në mëngjes me orën e Argjentinës (në mesnatë me orën e Tiranës), pas një udhëtimi të gjatë, Ekipi Olimpik Rinor Shqiptar mbërriti në Fshatin Olimpik në Buenos Aires, ku kanë mbërritur tashmë edhe shumë ekipe të vendeve të...

Vllaznia grumbullohet një javë para nisjes së kampionatit

Ekipi i boksit të Vllaznisë është grumbulluar që sonte në prag të kampionatit kombëtar të të rriturve që starton javën e ardhshme në Shkodër. Grumbullimi një javë përpara nisjes së kampionatit, pritet të ndikojë për mirë tek sportistët në prag të këtij aktiviteti shumë të rëndësishëm. Një grumbullim i tij njëjavor tek hotel "Argenti" është mundësuar nga ana e dy presidentëve të këtij ekipi Flamur Hoxha dhe Gjergj Livadhi. Ata po i qëndrojnë afër skuadrës teksa kanë bërë të mundur edhe paisjen me bazë materiale e cila është blerë në Mal të Zi. Objektivi i Vllaznisë sigurisht që është ruajtja e titullit kampion por ky i këtij viti ka një të veçantë të madhe.

Federata e boksit vendos: Kampionati do të zhvillohet në Shkodër

Kampionati kombëtar i boksit për këtë vit do të zhvillohet në Shkodër. Kështu ka vendosur kryesia e kësaj Federate në mbledhjen e saj të ditëve të fundit, pasi më parë është mbledhur edhe këshilli i trajnerëve dhe ka vendosur në këtë mënyrë. Madje përveç kampionatit të të rriturve, në Shkodër do të zhvillohet edhe kampionati i 18 vjeçarëve. Natyrisht që një vendim i tillë është i favorshëm për sportdashësit shkodranë të cilët do të kenë mundësinë të shohin në ringun e pallatit të sportit “Qazim Dervishi” boksierët më të mirë të vendit. Ndërkohë, Kupa e Shqipërisë është rënë dakord që të zhvillohet në Vlorë por nuk ka datë të përcaktuar ngaqë ka një dilemë për ta zhvilluar në nëntor apo dhjetor.

Gëzim Mema: Memoriali tregoi vlerat e Shkodrës

Sëbashku me gjithë punonjësit e klubit që ai drejton, ka qenë i angazhuar maksimalisht për mbarëvajtjen e Memorialit të nëntë ndërkombëtar të boksit "Vllaznia 2012". Shefi i këtij klubi Gëzim Mema, është shumë i kënaqur me mënyrën si shkuan gjërat, me organizimin dhe mbarëvajtjen e ti duke lënë të kuptohet se Shkodra tregoi edhe njëherë tjetër vlerat e mëdha të mikëpritjes dhe të një organizimi perfekt të aktiviteteve të tilla. Duke folur për gazetën online www.shkodrasport.com, ai do të shprehej: “Memoriali “Vllaznia 2012” u mbyll në mënyrën më të mirë të mundshme. Ekipi I boksit, klubi Vllaznia, Bashkia Shkodër dhe Federata Shqiptare e Boksit arritën të organizojnë një aktivitet të një niveli të lartë. Shkodra tregoi edhe njëherë tjetër se çfarë është në gjendje të bëjë.

Katër boksierë të Vllaznisë në turneun e Sarajevës

Katër boksierë të ekipit të Vllaznisë menjëherë pasi janë kthyer nga kampionati kombëtar I të rriturve që u zhvillua pak ditë më parë në Vlorë dhe që u shoqërua me titullin e 19-të kampion si ekip, tashmë do të marrin pjesë në një tjetër aktivitet. Bëhet fjalë për një turne ndërkombëtar boksi që do të zhvillohet për dy ditë me rradhë, të shtunën dhe të dielën në Sarajevë të Bosnjë- Hercegovinës. Sipas informacionit që na jep trajneri I këtij ekipi, I mirënjohuri Zef Gjoni, drejt Bosnjës ditën e premte bashkë me të do të udhëtojnë katër boksierë të këtij ekipi. Bëhet fjalë për Kristian Shytanin që do të konkurrojë në peshën 64 kilogramë, për Asmer Bilalin që do konkurrojë në peshën 69 kilogramë, për Syrjan Marinajn në peshën 81 kilogramë dhe për Nelson Hysën që si zakonisht merr pjesë në peshën super të rëndë.

Muhja e Marinaj, vende të para në turneun ndërkombëtar të Kosovës

Ashtu siç pritej, dy boksierë shkodranë që ishin pjesë e kombëtares shqiptare të 18 vjeçarëve që mori pjesë në turneun ndërkombëtar të Prishtinës, kanë zënë vendet e apra duke merituar edhe medaljet e arta. Bëhet fjalë për boksierët Erald Muhja dhe Syrjan Marinaj. Ata kanë triumfuar në finale ndaj dy boksierëve vendas pasi më parë kishin kaluar në gjysmëfinale kundërshtarë nga Hungaria dhe Bosnjë- Hercegovina. Ndeshjet kanë qenë të një niveli të lartë, nisur nga ajo që pjesmarrës në këtë edicion të turneut  me emrin “Lah Nimani” kanë marrë pjesë boksierë nga 9 vende të Rajonit.

Zef Gjoni: Jam lodhur. S’e bëj më Memorialin

Ankthi dhe stresi kanë qenë të shumta gjatë muajit të fundit tek ai. Organizimi I Memoriali të nëntë ndërkombëtar të boksit “Vllaznia 2012” kanë shkuar në mënyrën më të mirë të mundshme megjithatë Zef Gjoni nuk ndjehet mirë. Njëkohësisht është I lodhur.  Njëkohësisht I zhgënjyer nga pushteti lokal  I Shkodrës që në njëfarë mënyre e injoroi këtë aktivitet shumë të rëndësishëm. Për këtë arsye, trajneri I përfaqësueses shqiptare dhe njëkohësisht I Vllaznisë jep lajmin e keq: “Vitin tjetër, nuk do ta marr përsipër zhvillimin e këtij Memoriali”. Shumëkush ndoshta nuk e beson nisur edhe nga pasioni I madh me të cilin ai është I lidhur me boksin, por Zef Gjoni duket se këtë herë e ka me të vërtetë. Ja si shprehet ai në intervistën e tij për gazetën online www.shkodrasport.com:

Kont Çamuku e Florian Mullinaj, kampionët 15 vjeçarë të Vllaznisë

Ka përfunduar mesditën e sotme kampionati kombëtar i 15- 16 vjeçarëve në boks. Vllaznia ka arritur të nxjerrë tre sportistë në finale dhe nga ato, dy prej tyre janë shpallur kampionë në peshat respektive. Bëhet fjalë për Kont Çamukun...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia kryesuese para provës së Partizanit në transfertë

Fundjava rikthen emocionet e Kampionatit Kombëtar të Futbollit të Femrave, që do të luajë të shtunën të gjitha ndeshjet e javës së tetë. Në...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR