Bylyku: Na quanin ekipi i rrugaçëve dhe vagabondëve

Nuri Bylyku, njeriu që ka kaluar 38 vite të jetës së tij te klubi i Tiranës, e cilëson Partizanin si djalin plëngprishës të bardhebluve. Duke marrë në konsideratë edhe deklaratat e disa personazheve të shquara të klubit të kuq,...

Titulli i vitit 1997, trajneri Gjondeda: Ne vlonjatët na paragjykonin, ja si fitoi Tirana

Ndodh rrallë që një kampionat të shtyhet për një kohë të pacaktuar, por kur në mes janë forca madhore, askush nuk mund të dalë mbi to. Për herë të fundit që Kategoria Superiore (cilësohej Kategoria e Parë deri në vitin...

Ndeshjet e mëdha të basketbollit shkodran të përshkruara nga studiuesi italian Giovani Armillotta

Basketbolli shkodran ne vite eshte shquar per shume emra te medhenj te dale nga rradhet e tij, per trofete e fituara por edhe ndeshjet e medha qe ka zhvilluar, si ne arenen kombetare ashtu edhe ne ate nderkombetare. Studiuesi...

Ish-presidenti Selami: Tirana na vodhi titullin dhe Kupën

Polemikat për kampionatin e sezonit 1996-1997 thellohen edhe më tej në “Panorama Sport”, pikërisht 23 vite më pas, në një kohë që në Shqipëri futbolli ka ndalur prej përhapjes së koronavirusit. Pas disa prononcimeve ekskluzive të protagonistëve të asaj...

Luigjino Mjeda: Titulli ‘Volejbollist i shekullit’ shkon për gjithë ish- trajnerët e mi

Një nga të nderuarit pasditen e djeshme si "Volejbollist i shekullit" për SK Vllaznia ka qenë edhe Luigjino (Gjino) Mjeda. Ai është një nga emrat e shquar jo vetëm të ekipit shkodran por edhe të volejbollit shqiptar të viteve...

‘Trajneri i shekullit’ Vehbi Sulejmani : I lumtur që kam kontribuar për volejbollin shkodran

Historia e volejbollit shkodran ka patur në rradhët e saj shumë emra të shquar të cilët kanë dhënë një kontribut shumë të madh në arritjen e rezultateve pozitive gjatë viteve. Njëri prej tyre padyshim që është Vehbi Sulejmani, njeriu që...

HISTORI/ Grima: Në 1998 në Torovicë kishte maska, na u prish autobuzi aty

Futbolli shkodran gjate ecurise se tij ka kaluar permes peripecive te ndryshme, teksa ka patur shume momente te bukura por edhe te veshtira. Viet 1997-1998 kane dhuruar Vllaznine kampione, pikerisht ne disa vite te veshtira per te gjithe shqiptaret, e...

Rrëfehet Astrit Dervishi: Frika nga sëmundjet, kur Shqipëria izolonte 3 arbitra italianë në Lezhë...

Ngjarja është e lidhur me tetorin e largët të vitit 1973, kur fenomeni virus, në ato vite e njohur si malarja, një epidemi e frikshme ishte përhapur në Afrikën e Veriut, Europë dhe në gushtin e 1973-shit godet Italinë...

Ish-kapiteni i Shqipërisë: Orët dhe florinjtë i fusnim në kuti qumështi

A ka pasur momente delikate apo ndonjë situatë të veçantë gjatë kthimit në Shqipëri nga jashtë vendit? Targaj rrëfen: “Eh… Ka pasur edhe siklete…Kur dilnim jashtë shtetit, vinim re ndryshime të mëdha të atyre vendeve me Shqipërinë dhe mahniteshim...

Sondazhi/ Shkodranët preferojnë Paulin Ndojën si ‘portieri më i mirë’ në historinë e Vllaznisë

Shkodranët preferojnë si portierin më të mirë në historinë e Vllaznisë, legjendën e saj Paulin Ndoja. Shumëkush ndoshta niset nga ato çfarë ka dëgjuar për këtë portier, të tjerë e kanë parë vetë në fushën e lojës dhe ndonëse...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR