Histori/ Kur Sabah Bizi drejtonte “Shpresën” e Vllaznisë 36 vjet më parë (EMRAT)

Vitet e fundit në Shqipëri janë krijua ekipet "B" të klubeve të futbollit, duke nisur nga Vllaznia, Tirana, Partizani, Kukësi etj. Ato marrin pjesë në kategoritë inferiore dhe krahasohen me ekipet "Shpresa" të viteve '70- '80 të cilët kanë...

Historia e rrallë e djalit të Sami Frashërit, figura pioniere e Gallatasarajt

Sot 35 milionë turq mbështesin ngjyrat e fanellës që “shpiku” Ali Sami Yen. Nuk kanë rëndësi sot emrat e Galatasaray, e sigurt është se askush nuk i jep vetes një rol më të rëndësishëm sa emri Ali Sami Yen,...

FOTO-LAJM/ 19 tituj kampionë sëbashku në një foto

Janë ditë feste në Shkodër sepse festohet 100 vjetori i krijimit të klubit Vllaznia. I këtij klubi i cili ka shkruar historinë e sportit shqiptar me trofetë e shumta, me sportistët e mëdhenj që ka nxjerrë. Dhe kuptohet kjo...

“Nga njëra ndeshje në tjetrën”, Ahmet Shqarri: Linja në Shkodër për ndeshjen Vllaznia- …..

Kujtimet e gazetarit të mirënjohur Ahmet Shqarri: Qe nga ajo e diel e 2 tetorit 1983, kur Radio Tirana filloi të përhapë valët e të parit emision sportiv, i quajtur që nga starti i tij e deri tani “Nga...

Histori/ Pesë vjet më parë kur Emanuela Jaku shënonte 19 gola në vetëm një...

Data 13 prill e vitit 2014 do të mbesë gjatë në kujtesën e saj. Por edhe në arkivat e futbollit të femrave në Shqipëri. Futbollistja e ekipit "Juban Danja" Emanuela Jaku, brenda 90 minutave të një ndeshje arriti të...

Histori/ Kur Vllaznia e basketbollit shpallej kampion për herë të dytë, ja protagonistët e...

Vllaznia e basketbollit të meshkujve u pat shpallur kampion për herë të parë në historinë e saj në sezonin 1966-67. Dhe duhej të kalonin plot 23 vite që ekipi shkodran të fitonte titullin e dytë. I takon sezonit 1999-2000...

“Nga njëra ndeshje në tjetrën”, Ahmet Shqarri: Ymer Striniqi ishte “dekani” i komenetatorëve

Kujtimet e gazetarit të mirënjohur Ahmet Shqarri: Qe nga ajo e diel e 2 tetorit 1983, kur Radio Tirana filloi të përhapë valët e të parit emision sportiv, i quajtur që nga starti i tij e deri tani “Nga...

Rrëfimi i ish-trajnerit: Hoqa dorë kur nuk pashë më futboll, por tregti në fushë

Bejkush Birçe e mbylli karrierën si trajner i Teutës pas ndeshjeve Europiane në mesin e viteve ’90, kur thotë se “nuk pashë më futboll, por tregti në fushë!” Suksesi i Skënderbeut, i ndëshkuar rëndë nga UEFA, dhe dështimi i të...

Fantastike/ La Gazzetta dello Sport rendit Vioresin Sinanin mes shënuesve më të mirë të...

Gazeta me e madhe sportive ne Itali, "La Gazzetta dello Sport", ka botuar diten e djeshme (e shtune 26 janar 2019), ne te perjaveshmen Revista "Sport Week", nje speciale disafaqshe me titullin "RE LEO". Behet fjale per legjenden Mesi, I...

Historia/ Birçe: Kombëtarja në ’93 me uniformën e rrallë, dhuratë nga Danimarka, nuk kishte...

“Kombëtarja në ’93 luajti me uniformën blu, dhuratë nga Danimarka” Rrëfimi për “Albanian Free Press” i trajnerit të asaj kohe, Bejkush Birçe: Në Danimarkë sulmuesi shqiptar që duhej të luante patjetër, Altin Raklli, e kishte numrin e këmbës të vogël...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Ndryshime në pankinën e “Juban Danja”, ikën Preka. Ja kush e...

Mbyllja e sezonit futbollistik është shoqëruar edhe me ndryshime në pankinën e ekipit të futbollit të femrave "Juban Danja". Kështu, nga sa bëhet e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR