Jadon Sancho iu bashkua Borussia Dortmundit në formë huazimi nga Manchester United.Jadon Sancho u pozicionua menjëherë mes 10 lojtarëve më të paguar në Bundesligë pasi huazimi i tij te Borussia Dortmund u konfirmua të enjten.

Sancho u kthye në klubin gjerman, dy vjet pasi iu bashkua Manchester United në një marrëveshje prej 73 milionë sterlinash, me marrëveshjen e tij të huazimit që vjen muaj pas një përplasjeje të bujshme me trajnerin e Djajve të Kuq, Erik ten Hag.

Siç raportohet në Sky Sports, Dortmundi do të paguajë 3 milionë sterlina për huazimin e Sanchos në Gjermani, dhe kjo shumë mund të jetë në varësi të përparimit të klubit në Champions League dhe suksesin në Bundesliga.

Nuk është befasi që Sancho është bërë menjëherë lojtari më i paguar i Dortmundit, veçanërisht duke marrë parasysh rrogën që ai fitonte tek United.Tek United, Sancho paguhej 290,000 £ në javë, një shifër që Dortmund nuk mund ta mbulonte në tërësi.

Detajet e marrëveshjes midis dy klubeve kanë dalë dhe sipas GOAL.com, Dortmundi kërkoi që United të mbulonte të paktën 100,000 £ të pagave të Sanchos nga janari deri në fund të marrëveshjes së huazimit.

Paga e lartë e Sancho-s e vendosin atë mbi disa yje të Bundesligas në renditjen e lojtarëve më të paguar të kampionatit gjerman.

Këtu janë 15 futbollistët më të paguar në Bundesliga, sipas të dhënave nga Capology:

1 – Harry Kane (Bayern Munich) – €480,769

2 – Manuel Neuer (Bayern Munich) € 403,846

3 – Thomas Muller (Bayern Munich) – €394,231

4 – Leroy Sane (Bayern Munich) – €384,615

5 – Joshua Kimmich (Bayern Munich) – €375,000

6 – Serge Gnabry (Bayern Munich) – €362,885

7 – Leon Goretzka (Bayern Munich) € 346,154

8 – Kingsley Coman (Bayern Munich) € 326,923

9 – Matthijs de Ligt (Bayern Munich) – €307,692

10 – Jadon Sancho (Borussia Dortmund/Manchester United) – €289,839

11 – Kim Min-jae (Bayern Munich) – €230,769

12 – Alphonso Davies (Bayern Munich) – €216,346

13 – Sebastien Haller (Borussia Dortmund) € 211,538

14 – Dayot Upamecano (Bayern Munich) € 192,308

15 – Niklas Sule (Borussia Dortmund) € 192,308