Briken Çalja ‘vishet me ar’ në Kampionatin Europian

0
Briken Çalja ka marrë medaljen e artë në Kampionatin Europian të Peshëngritjes, që po zhvillohet në Rumani, për peshën deri në 69 kg. Peshëngritësi nga Shtërmeni i Cërrikut arriti të ngrejë 146 kg në stilin e shkëputjes dhe 175...

Flet trajneri i Caljes, Toska: Brikeni hero, ja si e kapte podiumin

0
Siç dihet, Briken Calja ka dalë nga fshati i kampionëve, Shtërmeni, aty ku në moshë 11- vjeçare nisi peshëngritjen nën drejtimin e trajnerit Leonard Toska, me të cilin punoi për shumë vite. Ndërkohë, vitet e fundit Calja u bashkua...

Romela Begaj rezulton pozitive edhe në testin B të antidopingut

0
Romela Begaj rezulton pozitive me doping edhe ne testin B. Pasi rezultoi pozitive në testin A me substancën e ndaluar stanozolol për kampionen e botës konfirmohet një gjë e tillë edhe në testin B që është hapur në Kanada...

Erkand Qerimaj kampion kombëtar dhe sportisti më i mirë i kampionatit/ VIDEO

0
Peshengritesi shkodran Erkand Qerimaj ka treguar nje forme shume te mire sportive ne garat e kampionatit kombetar te zhvilluar pasditen e sotme ne kryeqytet. Ai ka konkurruar ne peshen 81 kilograme ku jo vetem eshte shpallur kampion por ka arritur...

Memoriali “Lumturi Sylaj”, Lagja i pari, Tivari i dyti

0

Pak ditë më parë është zhvilluar në Durrës Memoriali në nderim të njërës prej sportisteve të shquara të peshëngritjes Lumturi Sylaj. Në Memorialin “Lumturi Sylaj” kanë marrë pjesë 65 ekipe, teksa ishin 50 ekipe meshkujsh dhe 15 ekipe femrash. Për femra, si për moshën deri në 15 vjeç, ashtu dhe në atë deri në 17 vjeç, ky trofe u dominua nga skuadrat e kryeqytetit.

Erkand Qerimaj: Jam pjesë e 13 sportistëve më të mirë në botë, Olimpiada e...

0
Peshengritesi e mirenjohur shkodran, Erkand Qerimaj ishte pjese e emisionit “Sport Show” pas tre medaljeve te fituara ne Kupen Mesdhetare, te cilat jane nje krenari per Qerimajn, per Shkodren, por edhe gjithe sportin shqiptar. Qerimaj: Eshte krenari per mua sepse...

Fantastike/ Erkand Qerimaj merr medaljen e bronzit në Kampionatin Botëror

0
Pritja merr fund! Erkand Qerimaj është zyrtarisht fituesi i medaljes së bronzit në Kampionatin Botëror 2018. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e Federatës Botërore të Peshëngritje, teksa përmes rrjeteve sociale, Qerimaj ka shprehur kënaqësinë për këtë rezultat. “Zyrtarizohet marrja nga...

Petrit Hoxha: Të largohet Elez Gjoza dhe peshëngritja të riformohet

0
Trajneri i peshëngritjes, Petrit Hoxha në një intervistë për “Shekulli” shprehet se skandali i dopingut që ka mbërthyer këtë sport prej vitesh, duhet të sjellë largimin e presidentit Elez Gjoza dhe riformimin e saj nga e para. Sa i...

Ranglista botërore, Erkand Qerimaj i gjashti në Botë për vitin 2017

0
Ditën e sotme është publikuar nga Federata Botërore e peshëngritjes ranglista përfundimtare e vitit 2017 për secilën peshë, si për meshkuj ashtu edhe për femra. Tek e para, pikërisht ajo e peshës 77 kg ku kanë konkurruar dy emrat...

Një peshëngritës shkodran thyen rekordin europian

0
Në Kampionatin Europian për U-15 dhe U-17 të zhvilluar në Eilat në Izraelit, peshëngritësi shkodran Samuel Bishanaku u rendit në vendin e 7-të në dy garësh. Duket një rezultat normal për peshëngritjen shqiptare, por Bishanaku i ri vendosi një rekord...