Briken Calja i pafat, i ikën medalja për vetëm 100 gramë

0
Peshëngritësi shqiptar, Briken Calja, ka humbur medaljen në peshëngritje, për vetëm 100 gramë më shumë peshë trupore se rivali i tij, në Europianin e Shtangës që mbahet në Moskë në Rusi. Me 152 kg, Briken Calja u pozicionua në vendin...

‘Shpërthen’ trajneri i Shtërmenit: Turp për shtetin që Fidel Ylli dhe Elez Gjoza bëhen...

0
Një kilogram e ndau nga medalja në Lojërat Olimpike të Tokios, por Briken Calja shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të vendos rekord kombëtar. Megjithatë vendi i katërt në Olimpiadë nuk...

Trajneri Petrit Hoxha: Politika, larg duart nga peshëngritja

0
Trajneri i peshëngritjes bën thirrje që në krye të këtij sporti të vendosen persona të kualifikuar, të zhvillohet një seleksionim për grupmoshat dhe të aplikohen plane stërvitore nga 1-5 vjeçare. Petrit Hoxha, aktualisht trajner peshëngritjeje, bën thirrje që politika...

Skandal në peshëngritjen shqiptare, shkodrani Lagjia e dy të tjerë nuk shkojnë në Europian

0
Peshengritesi shkodran Saimir Lagjia nuk do te marre pjese ne kampionatin europian qe do te zhvillohet pas pak ditesh ne Poloni. E gjitha kjo si rrjedhoje e neglizhences se drejtuesve te Federates tone. Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes për moshat U-15...

Palestra e re e shtangës gati, Qerimaj falenderon kryeministrin

0
Palestra e re e sportit të peshëngritjes pranë Tirana Olimpik Park është gati, ajo që do të jetë shtëpia e re e shtangës shqiptare, ku do të stërviten kampionët kuqezinj. Ai që ka publikuar fotot e para të palestrës...

I fitoi zgjedhjet 19-2, Masllavica zgjidhet president i Peshëngritjes

0
Theodhor Masllavica zgjidhet në krye të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes. Paraditja e së enjtes e ka gjetur këtë federate sportive me një drejtues të ri. Masllavica ka marrë 19 vota, përkundrejt 2 votave të rivalit në zgjedhje, Ilir Topuzi....

Një shkodran shpall kandidaturën për President i Federatës së peshëngritjes

0
Muajin e ardhshëm do të zhvillohen zgjedhjet për postin e presidentit të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes. Vend ky i mbetur bosh që pas dorëheqjes muajin e kaluar të ish- presidentit Elez Gjozaj. Deri më tani janë shpallur dy kandidatura por në...

Gazetari i njohur revoltohet me KOKSH-shin: Ju nuk e doni Shqipërinë, turp!

0
Briken Çalja garoi ditën e djeshme në Lojërat Olimpike të Tokyo 2020 në disiplinën e peshëngritjes deri në peshën 73 kg. Peshëngritësi kuqezi shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të...

Kampioni Calja apel shtetit: Respektoni rregulloren e Federatës Botërore, më paguani për medaljet!

0
Dy muaj më parë, Briken Calja regjistroi një tjetër rezultat për peshëngritjen shqiptare, duke i dhuruar Shqipërisë 1 medalje ari dhe 2 argjendi në Kampionatin Europian të Peshëngritjes, që u zhvillua në Gjeorgji. Calja, i cili garoi në kategorinë e...

Zhvillohet kampionati i peshëngritjes, Erkand Qerimaj “befason” me vendimin e tij

0
Briken Calja u shpall kampion në peshën deri në 73 kg si dhe sportisti më i mirë i aktivitetit në kampionatin e 70 të peshëngritjes. Aktiviteti u zhvillua në pallatin e sportit “Asllan Rusi”, ku u shoqëruar me ndryshime...