Akademia Xhudo Kodokan, 8 medalje në Mal të Zi

0

Tre skuadrat e Akademisë “Albania Xhudo Kodokan” kanë arritur të marrin 8 medalje në një turne Internacional që është zhvilluar në Malin e Zi i quajtur “Simanoviç”. Aty gara ka qenë shumë e fortë sepse pjesëmarrës ishin sportistë cilësor dhe fitues të shumë medaljeve.

Shah: Vllaznia e treta në kampionatin kombëtar

0

Në Tiranë është duke u zhvilluar kampionati kombëtar në shah për të rritur. Marrin pjesë në këtë kampionat ekipet më të mira të vendit mes të cilëve edhe Vllaznia e Shkodrës dhe Veleçiku I Koplikut kampion në fuqi I vendit. Por ekipi koplikas këtë kampionat duket larg pretendimeve të mëparshme e kjo shikohet edhe në ecurinë e deritanishme.

Humoristi Nexho Shabani: Është bërë futbolli si motoçiklizmi

0

Batutat e tij nuk kanë të sosur. Humoristi i njohur shkodran Nexho Shabani që njihet edhe si tifoz i zjarrtë i Vllaznisë natyrisht që e ka ndjekë me shqetësim edhe dëmtimin e dy futbollistëve, Popoviç të Vllaznisë dhe Dimos së Bylisit në ndeshjen e së shtunës. Pyetja e parë që u ka bërë ai gazetarëve dje ka qenë: “Si janë? Dhe kur ka mësuar se gjendja e tyre është përmirësuar, ka lëshuar edhe batutën e tij: “Është ba edhe futbolli si motoçiklizmi, sport i rrezikshëm.

Xhudistët e Vllaznisë fitojnë 3 medalje në Mal të Zi

0

Skuadra e Vllaznisë në xhudo ka fituar 3 medalje në turneun e zhvilluar në Malin e Zi. Kuqeblutë që janë pjesë edhe e Akademisë “Albania Xhudo kodokan” me qendër në Vau Dejës ka arritur rezultate të larta. Xhudistët kanë përfaqësuar edhe vendin e tyre Shqipërinë në shtetin fqinj. Në peshën 46 kilogramë Xhovan Shkoza për pioner ka fituar medaljen e arit.

Lurjan Kaci medalje bronzi në turneun e Bosnjës

0

Xhudisti i ekipit të Vau Dejësit Lurjan Kaci ka përfaqësuar Shqipërinë dhe ka marrë medaljen e bronztë në turneun “Borsia Cup Open” për moshat që është zhvilluar në Bosnjë nga datët 30 shtator-2 tetor. Ai ka konkurruar në kategorinë e peshës deri 60 kg dhe ka fituar 4 ndeshje duke humbur ndaj kampionit të Ballkanit dhe për rrjedhojë ka zënë vendin e tretë.

Ilmi Kurti: Si e bindëm Elis Gurin t’i hynte mundjes

0

Pas shkrirjes së ekipeve të mundjes të klubit Vllaznia pas fillimit të viteve ’90, ato u krijuan sërish në vitin 1998. Drejtuesit e klubit bënë çmos për ta kthyer këtë sport elitar dhe një vit më vonë pranë mundjes ofrohet edhe biznesmeni Ilmi Kurti që zgjidhet edhe si president i këtij sporti, post që e mban deri në vitin 2006.

Historia e Çiklizmit shkodran

0
Historia e këtij sporti është shumë e hershme. Madje nëse për topin e futbollit përmendet viti 1905 si momenti kur filloi të luhej kjo lojë, për çiklizmin përmendet viti 1900 kur biçikletën e parë e solli në Shqipëri një...

Shkodrani Elis Guri, kampion bote në mundje

0

Një festë e ligjshme dhe një gëzim i pamatë është për shkodranin Elis Guri sepse është shpallur Kampion Bote në sportin e mundjes. Njëkohesisht shkodrani është kualifikuar në Lojërat Olimpike “Londër 2012”. Nën flamurin e Bullgarisë duke qenë se prej një viti është natyralizuar si bullgar, shkodrani ka arritur të marrë medaljen e arit në peshën 96 kilogram në Kampionatin u zhvillua në Stamboll të Turqisë. Guri, krenari e Shkodrës e gjithë Shqipërisë ka triumfuar në finale përballë suedezit Xhimi Lidberg me rezultatin 2-0.

Xhudo, trajnim trajneresh e sportistesh ne Vau Dejes

0

17 trajnerë, sportsitë e instruktorë i janë nënshtruar një trajnimi në sportin e xhudos. Kualifikimi është realizuar në Vau Dejës që është edhe qendra e xhudos në Shqipëri konkretisht në mjediset e Akademisë “Albani Xhudo Kodokan” e cila drejtohet nga mjeshtri i xhudos Anton Shkoza. Të trajnuarit nga data 21 gusht deri me 27 gusht kanë qenë pjesë e këtij kualifikimi duke qëndruar për 7 ditë me radhë në Vau Dejës.

Shah, Franc Ashiku ne Bullgari per Kampionatin Europian U-18

0

Kombëtarja e Shqipërisë do të marrë pjesë në Kampionatin Europian të 18 vjeçarëve që do të zhvillohet në sportin e shahut. Gara e rëndësishme për të rinj do të zhvillohet në shtetin e Bullgarisë në qytetin e Albena. Pjesë e kuqezinjve do të jetë edhe shahisti që vjen nga skuadra e Vllaznisë. Bëhet fjalë për të talentuarin Franc Ashiku.