Thierry Marchand, një nga gazetarët e mëdhenj të gazetës franceze, ka qenë i ngarkuar për të bërë biografinë e Cristiano Ronaldos.

Thierry dhe Ronaldo u takuan në fund të vitit 2019, ku gazetari e intervistoi për të formuar biografinë që publikohet sot.

Cristiano kishte nënshkruar për Juventusin një vit më parë, pas largimit nga Real Madrid. Pikërisht, portugezi ka befasuar me deklaratat për Topin e Artë po atë vit:

“Është e lehtë të qëndrosh në flluskë kur je i suksesshëm. Kam rrezikuar të vij në Torino. Ndryshova klubin, kampionatin, kulturën e futbollit, rrezikova. Nëse Messi e fiton Topin e Artë këtë vit, unë po largohem nga futbolli”. Çmimi atë vit do të përfundonte duke u fituar nga Luka Modric.

Ai ka dashur të komentojë edhe thashethemet që e kanë vendosur të luajë në Paris dhe nuk është për më pak. Pasi fitoi Ligën e tij të pestë të Kampionëve, ai la një mesazh me një ton të caktuar lamtumire që javë më vonë do të përfundonte duke u konfirmuar. “E di që dera është e hapur. E shoh veten duke luajtur në Parc des Princes, përballë 50,000 emigrantëve portugez. Do të ishte fantastike”, ka komentuar portugezi interesimin e parisienëve.