Shkodrani Marash Kumbulla është gati të hedhë hapin e radhës në karrierën e tij dhe zhvillimet e fundit e dërgojnë te Lazio. Në ekipin bardhekaltër do të ketë mundësinë të luajë rregullisht dhe të rritet akoma më tepër, ndërsa vlen të theksohet se sezoni i ardhshëm me shumë mundësi i gjen kryeqytetasit në Ligën e Kampionëve.

Një talent i vërtetë që pritet të kthehet në një nga më të mirët në rolin e tij në të ardhmen. Në lidhje me të ka folur gjatë edhe Edi Reja. Trajneri i Kombëtares shqiptare ka vetëm fjalë të mëdha për Kumbullën dhe shprehet se ka shumë pak të rinj si ai në Itali. Për “Corriere dello Sport” thotë se e ardhmja e Shqipërisë është e sigurt me të, ndërsa thekson se mund të ishte një zgjedhje e mirë edhe e Mancinit për Kombëtaren e Italisë.

Çfarë lojtari është Kumbulla?

“Ai është një mbrojtës inteligjent, shumë i mirë në ndërhyrje, i fortë në lojë ajrore, mbi të gjitha ai është një djalë me kokën mbi supet. Ai ka ende hapësirë ??të shkëlqyeshme për përmirësim. Është shumë i kujdesshëm, lëviz me kokën e mbajtur lart, shikon pozicionet, ka kuptim taktik. Aftësi e madhe dhe akoma i ri, vetëm 20 vjeç, por tashmë me një përvojë të mirë. Unë pres rritje të mëtejshme. Është i plotë, mendon për futbollin, mendoj se ai mund të bëhet një lojtar i shkëlqyeshëm”.

Unë e kam parë atë të luajë nga qendra dhe mendoj se ai është roli i tij natyror, por po bën shumë mirë edhe si një i tretë i majtë qendror. Ai është veçanërisht i përshtatshëm për mbrojtjen me tre dhe mund t‘i mbulojë që të tre pozicionet. Unë e kam parë gjithashtu atë të lëvizë në të djathtë, tani me Veronën shkëputet nga ana e kundërt dhe tregon një frymë iniciative, merr pjesë në aksion, del në progres, gjithashtu mendon të luajë”.

Sa larg do të shkojë?

“Ai do të bëhet një lojtar më i mirë, për ekipe të rangut të lartë. Është e bukur ta shikosh, i përshtatshëm fizikisht. Nuk ka të rinj si ky në Itali. Ai është në të djathtë dhe nuk ka vështirësi në të majtë, nëse e dini se si të luani futboll nuk krijon probleme, ai ka një personalitet të mirë. Personaliteti është një aspekt themelor për çdo lojtar. Nëse vishni bluzat e klubeve si Lazio, Milano apo Juve, duhet t’i keni ato që të dalin. Nga ky këndvështrim, ai është i sigurt. Me të vërtetë nuk i intereson kush është përreth, nuk ka frikë”.

A do të formohej një mbrojtje nga Luiz Felipe, Acerbi dhe Kumbulla në Ligën e Kampionëve?

“Jo keq. Nëse Lazio arrin të blejë Kumbullën do të bënin një goditje të mirë. Unë ia kisha rekomanduar Napolit, më dukej sikur në janar e kishin marrë ose ishin gati ta merrnin. Marrëdhëniet ishin të mira, madje me Taren kishim folur për të”.

Djali duket se ka preferuar Lazion..

“Unë nuk mendoj se ai donte të favorizonte një klub ose një tjetër, duhet të ketë pasur argumente që e bindën atë. Kumbulla është një djalë shumë i vëmendshëm ndaj mundësive për të luajtur, Lazio është ai që mund t’i ofronte garanci superiore. Ai nuk bëri një vendim ekonomik, por kryesisht me këndvështrime profesionale“.

A do të bëhet ajo një gur themeli për Kombëtaren shqiptare?

“Unë e ndoqa edhe kur ai ishte kapiteni i Primavera i Veronas, ata panë cilësi të rëndësishme. Ai shpejt mori rrugën, merita e madhe i shkon Juricit, i cili e pa dhe menjëherë e futi si titullar në Serie A. Kumbulla është i përshtatshëm për mbrojtjen e tre personave. Jo vetëm që mund të mbrojë, por ai del dhe luan topin. E ardhmen e Shqipërisë mund të jetë e sigurt, unë kam Gjimshitin nga Atalanta, po shikoj dy ose tre lojtarë të tjerë të mundshëm. Është edhe Ismajli nga Hajduk Split, Benevento dhe Lecce po e kërkojnë. Me Kumbullën prapa ne jemi në vendin e duhur, kemi edhe Strakoshën në portë, të gjithë janë të rinj. Të tre qendrat janë aty, unë duhet të plotësoj pjesën tjetër të organikës”.

A mund të jetë Kumbulla interesant edhe për Mancinin për Italinë?

“Sipas mendimit tim, po, gjithashtu mund të jetë në interesin e axurrëve, sepse ai ka një pasaportë të dyfishtë dhe unë i konsideroj cilësitë e Kumbulla në krahasim me atë që ofron sot Seria A. Ka pak të rinj të këtij niveli. Në Itali mbrojtësit qendror janë pothuajse të gjithë të huajt. Pas Chiellini, Bonucci, Romagnoli dhe Acerbi dhe Bastonit nga Interi nuk shoh ndonjë tjetër. Pastaj është edhe Kumbulla”, ka deklaruar Edi Reja./Halit Delibashi-Sport Ekspres/