Erzeni ka zhvilluar të shtunën në stadiumin “Tofik Jashari” miqësoren e dytë radhazi kundër ekipit të Kategorisë së Parë, Tërbuni.

Ndeshja ka përfunduar me fitoren e pastër të shijakasve 3-0, teksa golat janë shënuar nga Ergi Goga në pjesën e parë dhe dy herë nga i riu Marius Zena në fundin e lojës. Loja nis me qarkullim topi nga skuadra shijakase, që kontrollon gjithçka në 15 minutat e para.

Spikat sulmuesi Progon Maloku me dy goditje drejt portës, por pa finalizuar. Për golin e parë mendon 19-vjeçari Goga në minutën e 16-të, i cili konkretizon me një goditje me kokë pas krosimit perfekt të Osmanllarit në zonë.

Më pas, Xhika i afruar këtë merkato në portën e Erzenit, bëhet shpëtimtar i një goditjeje të Metanit për Tërbunin, duke evituar golin e barazimit. Minutat e mbetura të pjesës së parë nuk do të prodhonin më raste.

Pjesa e dytë nis me zëvendësime nga të dyja palët. Lojtarët mundohen të japin më të mirën e tyre, teksa disa prej tyre janë në provë. Afër fundit, pas një aksioni me protagonist Dren Gashin, i sapofuturi Zena nuk fal përballë portierit.

Do të ishte përsëri 17-vjeçari i ardhur nga të rinjtë e Dinamos, që shënon golin e tretë pas një diagonaleje nga krahu i djathtë.

Me shifrat 3-0 mbyllet i gjithë takimi, që u shërbeu shumë trajnerëve Kapllani dhe Alcani. Për Erzenin nuk luajtën në këtë takim mesfushorët Xhuljo Mehmeti dhe Fadil Meta, të cilët e ndoqën ndeshjen nga tribuna. Ndërkohë, mësohet se sulmuesi kosovar, Dren Gashi, nuk do të jetë më pjesë e ekipit, paçka se u konfirmua si afrim pak ditë më parë.

MERKATO – Tre lojtarë me origjinë nga Kosova, mesfushorët e qendrës Adnard Mehmeti dhe Enbija Shehu, si dhe sulmuesi Progon Maloku, janë drejt firmës me Erzenin.