Thirrja e parë me kombëtaren shqiptare për Elhan Kastratin, portierin e Citadela. Lojtari i lindur në vitin 1997 bëri disa deklarata për këtë temë përmes rubrikave të “Il Mattino di Padova”: “Jam i lumtur, është një nder për mua. A e prisja thirrjen? Më shumë se çdo gjë tjetër e shpresoja.

“Kam luajtur me kombëtaret nga 16 deri në 21 vjeç. Një herë në vitin 2018 jam thirrur në momentin e fundit, në një rast urgjent, edhe në kombëtaren e të rriturve, pas dëmtimit të një portieri tjetër, por kjo është thirrja e parë zyrtare”.

Megjithatë, portiere shqiptar nuk mund të jetë plotësisht i lumtur: “Jemi thirrur në një fund të rëndësishëm të sezonit dhe duhet të punojmë shumë për t’u rikthyer në “play-off”.

Me Pisa-n nuk ishte një ndeshje e mirë, kundërshtari përfitoi nga mundësitë që kishte. Ne e dimë se në Serie B, ndeshjet vendosen sipas episodeve. Sidoqoftë, sezoni është ende i gjatë dhe mund ta themi fjalën tonë”./

Karriera e Kastratit

I rritur në sektorët e të rinjve të Teutës dhe Pescara-s, pasi u vendos si një nga portierët më të mirë të kampionatit Primavera, më 14 korrik 2016 ai u huazua te Piacenza dhe  bëri debutimin e tij profesional më 18 dhjetor, në ndeshjen e kampionatit që humbi 1-0 kundër Prato, duke zëvendësuar Andrea Razzittin në minutën e 51-të dhe duke zënë vendin e të përjashtuarit Mirco Miori.

Ai u bë portieri i tretë i skuadrës pas nënshkrimit të Ivan Pelizzoli ai u rikthye në Pescara që më 27 janar 2017 ia dha, përsëri në mënyrë të përkohshme, te Teuta. Huazimi konfirmohet edhe në sezonin e ardhshëm.

Pas eksperiencës te Teuta, rikthehet në Abruzzo ku bëhet zëvendës i Vincenzo Fiorillos. Debutoi në javen e dytë më 2 shtator 2018 në fitoren 2-1 kundër Livornos, në të cilën ai ishte vendimtar duke pritur një penallti ndaj Niccolò Giannetti në minutën e 35-të me rezultatin 0-0. Më pas luan 3 ndeshje të tjera në dhjetor për të zëvendësuar Fiorillon e dëmtuar, [10] për një total prej 4 ndeshjesh të luajtura në sezon.

Një vit më pas, nga mesi i tetorit, ai zë vendin mes shtyllave pas dëmtimit te Fiorillo . Më 29 të të njëjtit muaj, ai u bë protagonist i një penalltie të shpëtuar kundër Francesco Forte në Juve Stabia-Pescara; [2] megjithatë skuadra e Abruzzo-s e humbi më pas ndeshjen 2-1./telesport/