Shefi irlandez i zjarrfikësve ka këshilluar njerëzit “të imitojnë Neymarin” nëse kostumet e tyre për “Halloween” marrin flakë, duke publikuar në Twitter edhe një video të sulmuesit brazilian që rrotullohej në fushën e blertë.

Mes shumë paralajmërime të ndryshme mbi sigurinë rreth zjarreve, në faqen e tyre të Twitterit, Brigada e Zjarrfikësve të Dublinit vendosi edhe një imazh me lëvizje (GIF) të Neymarit, që të përhapnin mesazhin e tyre.

“Ndalu, rrëzohu dhe rrotullohu! Nëse gjendeni përpara një momenti kur kostumi apo rrobat tuaja marrin flakë, atëherë bëni Neymarin. Nëse vraponi, era vetëm sa do t’i nxisë më shumë flakët të përhapen. Duke u ndalur, rënë përtokë dhe rrotulluar, atëherë flakët pakësohen”.

Neymar, i cili luan në radhët e Paris Saint-Germain, njihet si një prej futbollistëve më të talentuar të botës, por fitoi njëkohësisht një reputacion shumë të padëshirueshëm për shkak të simulimeve apo aktrimeve të pavlera në fushë.

Gjatë Botërorit të Rusisë, ai u ironizua së tepërmi për “shfaqjen teatrale” në fushën e lojës, teksa Brazili u eliminua në fazën e çerekfinaleve.