Bayer Leverkusen fitoi 2-0 në “Olimpiko” ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League kundër Romës. Nga një gol në çdo pjesë eliminoi verdhekuqtë, të cilët, pavarësisht mbështetjes së tifozëve, nuk arritën të riktheheshin kurrë në lojë. Në minutën e 28-të, duke përfituar nga një gabim i rëndë i Karsdorp, ishte Wirtz ai që dha epërsinë skuadrës gjermane. Më pas, në pjesën e dytë ishte Andrich (73’) që mbylli të gjitha llogaritë.

Mesfushori i Bayer Leverkusenit, Granit Xhaka, ka folur për RAI pas fitores 2-0 ndaj Romës në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League.


Një ekip i madh, e vetmja keqardhje është që nuk ka shënuar më shumë?

“E dinim se do të ishte e vështirë, por ne luajtëm një lojë të shkëlqyer dhe është për të ardhur keq që nuk shënuam më shumë gola”.


Sa afër ndiheni me Dublinin?

“Kemi bërë një hap të rëndësishëm, por e dimë forcën e Romës dhe duhet të jemi të kujdesshëm. Finalja më afër, por e dimë se nuk ka mbaruar”.