Më 19 janar, Riadi do të presë një ndeshje miqësore të pazakontë, një ekip i përbërë nga lojtarët e Al-Nasr dhe Al-Hilal do të luajë kundër PSG-së si pjesë e festivalit vjetor të Sezonit të Riadit.

Organizatorët e prezantuan takimin si më poshtë: “Kemi kënaqësinë t’ju informojmë për pjesëmarrjen e PSG-së në Kupën e Sezonit të Riadit. Në këtë turne me një ndeshje, PSG do të luajë kundër yjeve të Al Hilal dhe Al Nasr, dy klubet më të mëdha të vendit dhe do të jenë pjesë e shumë eventeve të planifikuara”.

Lidhja e referuar është e datës shtator 2021. Ndeshja me PSG-në duhej të zhvillohej në janar të vitit të kaluar, por më pas parisienët nuk erdhën në Riad, disa lojtarë të ekipit u sëmurën me Covid, përfshirë Leo Messin. Por ideja nuk u braktis dhe, me sa duket, tani është ende duke u zbatuar.

Messi është tashmë në Paris dhe gati për të luajtur në ndeshjen e radhës të Ligue 1. A do ta çojë Galtier në Riad? 

Tashmë dihen lojtarët që mund të thirren për ndeshjen e 19 janarit: mediat thirrën emrat e Cristiano Ronaldos, Piti Martinez, David Ospina, Anderson Talisca dhe Luiz Gustavo nga Al-Nasr. Nga Al-Hilal, ata planifikojnë të thërrasin Gustavo Cuellar, Odion Ighalo, Luciano Vietto, Andre Carrillo dhe Salem Al-Dosari i i cili shënoi golin e fitores kundër kombëtares së Argjentinës në ndeshjen e parë në Kupën e Botës 2022).

Kjo do të thotë se më 19 janar, Messi dhe Ronaldo mund të luajnë kundër njëri-tjetrit. Argjentinasi tashmë është kthyer në Paris dhe është gati të përballet me Angers më 11 janar, por Christophe Galtier mund ta shpëtojë argjentinasin. Nëse Leo shkon në Riad, atëherë ka shumë gjasa që ky të jetë takimi i fundit mes Messit dhe Ronaldos në fushë. Gara e lavdishme e dy futbollistëve më të mirë të kohës sonë po i vjen fundi.

Cili është festivali vjetor?

Sezoni i Riadit është pjesë e ngjarjes Saudi Seasons, e cila sponsorizohet nga autoritetet e Arabisë Saudite. Ai mbahet çdo vit nga tetori deri në mars, duke filluar nga viti 2019. E gjithë kjo është pjesë e programit kombëtar të zhvillimit Saudi Vision 2030, i cili synon reduktimin e varësisë së vendit nga nafta, dhe zhvillimin e kujdesit shëndetësor, arsimit, infrastrukturës dhe turizmit.

Këtë vit një nga ngjarjet kryesore duhet të jetë një ndeshje futbolli. Dhe nëse Messi dhe Ronaldo takohen, do të jetë super spektakolare.