Real Madrid filloi procesin e zëvendësimit të mesfushës më të shquar në historinë e klubit duke sjellë Eduardo Camavingan (2021) dhe Aurelien Tchouameni (2022).

Treshja e shenjtë: Toni Kroos, Luka Modric dhe Casemiro filloi udhëtimin e tyre të jashtëzakonshëm në 2015. Pasi braziliani u largua nga klubi në vitin 2022, gjermani dhe kroati kanë vazhduar të jenë pjesë përbërëse e planit të Carlo Ancelottit. Por, siç thonë ata, të gjitha gjërat e mëdha marrin fund.

Nënshkrimi i Jude Bellingham në verë mund të plotësojë dyshen e mesfushës, Camavingan dhe Tchouamenin në dy vitet e fundit, duke përfunduar kështu tranzicionin e qetë nga një mesfushë e gjithanshme në një cikël të ri në evolucionin e ekipit. Sepse gjithçka ka të bëjë me evolucionin, jo me revolucionin.

Para së gjithash, sepse është pranuar brenda klubit që treshja ‘KCM’ (Kross, Casemiro, Modric) është historike dhe në një klasë më vete; së dyti, sepse treshja ka fituar të drejtën për të zgjedhur rrugën e saj pas vitesh shërbimi shembullor.

Një bërthamë e re plot fuqi

Duket se futbolli ka kaluar në mënyrë të padiskutueshme në një model të ri, ku shpejtësia, fuqia, intensiteti dhe dinamizmi – gjithmonë me cilësinë si pikënisje – shihen si gurë themeli për sukseset e mundshme në të ardhmen.

Camavinga, Tchouameni dhe Bellingham – nëse ai zgjedh të nënshkruajë për Los Blancos – i përshtatet këtij modeli si një dorezë, e cila në mbrojtje mishërohet nga hierarkia e lojtarëve si Eder Militao, David Alaba dhe Antonio Rudiger, dy të fundit prej të cilëve janë plotësisht të pjekur dhe në sulm nga dhuntia e Vinicius Junior dhe Rodrygos. Korniza është krijuar, por detaje të vogla që shkojnë përtej konsideratave financiare ende duhet të përpunohen.

Bellingham mund të kushtojë më shumë se 100 milionë euro, ndërsa Endrick, i cili planifikohet të bashkohet në vitin 2024, do të kushtojë deri në 60 milionë euro duke përfshirë bonuset.

Muskuli financiar i shteteve në pronësi të klubit e detyron Real Madridin të shpenzojë shuma të mëdha në mënyrë që të ruajë njohjen e tyre sportive dhe të markës.

Fundi i një cikli, lindja e një tjetri

Askush nuk është i panjohur për faktin se të dy, Kroos dhe Modric janë afër fundit të udhëtimeve të tyre në “Estadio Santiago Bernabeu”, edhe pse të dyja rastet janë të ndryshme.

Në rastin e gjermanit, zgjedhja e tij për të vazhduar të luajë me të bardhët pritet me optimizëm, duke respektuar gjithmonë prioritetet sportive dhe private të mesfushorit.

Në rastin e Modric, një legjendë e padiskutueshme e klubit, dëshira e lojtarit për të vazhduar në Real Madrid është e dukshme dhe ka kuptim që klubi të respektojë dëshirat e tij.

Planet e Real Madridit për të ardhmen janë të qarta teksa presin përfundimin e sagës Bellingham. Është një ligj universal i jetës dhe i futbollit që një cikël përfundon dhe një cikël tjetër fillon.

Edhe pse Real Madrid arriti të dominojë Evropën me pesë Liga të Kampionëve në nëntë vitet e fundit, fokusi i tyre është qartësisht te e ardhmja. Futbolli modern kërkon evolucion dhe rrotat për të vendosur bazat për epokën e ardhshme janë tashmë në lëvizje. /Telegrafi/