Përfaqësuesja e Argjentinës ka fituar me rezultat minimal 1-0 në udhëtim te Brazili në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2026.

Takimi i raundit të gjashtë të kualifikueseve të Amerikës së Jugut u luajt në stadiumin Maracana dhe fillimi i ndeshjes u vonua me gjysmë ore pasi shpërthyen trazira në tribuna.

Në tribuna, tifozët argjentinas dhe policia braziliane u përleshën dhe portieri i Argjentinës, Emiliano Martinez u përfshi dhe arriti të godasë një nga policët.

Më pas, kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, i çoi bashkëlojtarët e tij në dhomat e zhveshjes në shenjë proteste dhe Gauchos nuk donin të luanin derisa të garantohej siguria e tifozëve të tyre.

Tensionet u transferuan nga tribuna në fushë dhe pjesa e parë kaloi në antifutboll dhe faulle të shumta të ashpra, dhe tashmë në minutat e fillimit të ndeshjes, Gabriel Jesus goditi me bërryl kokën e Rodrigo de Paul.

Brazili pati rastin më të mirë për të shënuar në minutën e 58-të kur Jesus bashkëpunoi shkëlqyeshëm me shokun e tij të skuadrës nga Gabriel Martinelli i cili gjuajti bukur, por Martinez ndërhyri shkëlqyeshëm dhe shpëtoi portën.

Vetëm pesë minuta më vonë, Argjentina shënoi golin që i dha fitoren dhe tri pikët.Giovani Lo Celso goditi një këndore nga e majta, Nicolas Otamendi kërceu mbi Gabriel Maghalaes dhe mposhti Alisson Becker për të çuar në festime të mëdha nga argjentinasit.

Brazilianët e panë fundin e lojës me dhjetë lojtarë pasi Joelinton mori një karton të kuq direkt pas një faulli të ashpër.

Pas kësaj fitore, Argjentina është kryesuese e kualifikueseve të Amerikës së Jugut, ndërsa Brazili ka zbritur në vendin e gjashtë me humbjen e tretë radhazi. /Telegrafi/