Polemika në Kolumbi për vlefshmërinë e një goli, që sipas rregullores duhej anulluar. Gjithçka ndodhi në fund të ndeshjes së rangut të lartë mes Deportivo Pereira dhe Junior Barranquilla.

Protagonist i episodit kyç ishte ish-qendërsulmuesi i Milanit, Carlos Bacca, qartësisht jashtë loje, por arbitri vërtetoi golin, pavarësisht rishikimit në fushë dhe për rrjedhojë mbështetjen e VAR-it dhe teknologjisë për të rishikuar disa herë aksionin.

Goli i finales 3-3 i firmosur nga miqtë erdhi me një krosim nga e majta, i refuzuar nga portieri dhe i dërguar në rrjetë nga Rodriguez. Goli duhej anulluar, sepse Bacca ishte jashtë loje në krosim nga e majta.

Pozicioni i tij është përtej mbrojtësve dhe prania e tij shqetëson portierin, i cili në fakt e sheh topin në momentin e fundit. Është padyshim në pozicion jashtë loje edhe nëse Bacca nuk e prek topin. Arbitri Rojas thirret nga VAR-i, shkon për të rishikuar aksionin, por megjithatë e vërteton golin për habinë kolektive të lojtarëve të Deportivo Pereira.